آموزش PHP
دسته بندی ( ۱۹۸ آموزش )
نمایش دسته بندی ها (۱۹۸ آموزش)

باز کردن و بستن یک فایل، با توابع fopen و fclose ، در PHP

با استفاده از تابع fopen در PHP ، می توانیم یک فایل را باز کنیم و همچنین، تابع fclose ، می تواند برای بستن فایل باز شده، به کار رود. شیوه کلی استفاده از این دو تابع، به صورت زیر می باشد :

عبارت "r" که درون پرانتز تابع fopen نوشته شده است، تعیین کرده که تنها می خواهیم از فایل مورد نظر، اطلاعاتی را بخوانیم. برای موارد دیگر، مثل نوشتن در فایل، باید عبارت های بخصوص دیگری نوشته شود.

چنانچه بخواهیم، در صورتیکه فایل مورد نظر، قابل باز شدن نباشد (مثلا، اصلا فایل موجود نباشد) آنگاه یک پیام به کاربر نمایش داده شود، می توانیم کدهای زیر را بنویسیم :

به مثال زیر توجه کنید :

مثال

فرض کنید در یک فایل با نام example.txt (دقت کنید که txt پسوند فایل است که نوع فایل را مشخص می کند)، عبارت ((hello)) نوشته شده است. اکنون ما قصد داریم که با دستورات PHP ، فایل example.txt را باز کرده و عبارت نوشته شده در آن را در خروجی، به کاربر نمایش بدهیم. برای این منظور، کدهای زیر را می نویسیم (فرض می شود که صفحه PHP شامل این کدها و همچنین فایل example.txt ، هر دو در یک فولدر قرار دارند) :

نتیجه :

خطا - صفحه را دوباره بارگذاری کنید

حالا این بار، عمدا نام فایل را اشتباه می نویسیم تا ببینیم آیا خروجی PHP ، همان پیام تعیین شده توسط ما، می باشد یا خیر (البته قبل از آن، پیامی خطایی نیز، توسط خود PHP ، نمایش داده می شود) :

نتیجه :

خطا - صفحه را دوباره بارگذاری کنید
نویسنده علیرضا گلمکانی
شماره کلید 407
گزینه ها
به اشتراک گذاری (Share) در شبکه های اجتماعی
نظرات 2 2 0
ممد یاسین سرلک
۱۴۰۰/۰۷/۱۱
۱۷:۱۶

سلام امکانش هست وقتی میخوایم یه فایلی بسازیم با همین تابع fopen وقتی فایلی با اون نام انتخابی خودمون وجود داشت فایل ساخته نشه و ارور بده

admin
۱۴۰۰/۰۷/۱۱
۱۸:۱۳

سلام.

می توانید از تابع file_exists در PHP برای چک کردن وجود داشتن فایل مورد نظر استفاده نمایید :

اگر فایلی با آن نام مورد نظر وجود داشت، یک پیام را در خروجی چاپ می کنیم و اگر وجود نداشت، فایل جدیدی با آن نام می سازیم (کد زیر برای فایلی با نام myFile.txt می باشد) :

ارسال نظر جدید (بدون نیاز به عضو بودن در وب سایت)

جستجو در کلیدستان، توسط گوگل

جستجو در عنوان کلیدها

دسترسی سریع

کلید
×

شماره کلید


دسته بندی
×

شماره دسته کلید


جستجو
×

جستجو


راهنمای توابع PHP

راهنمای توابع PHP بر اساس حرف اول تابع :

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z