حقوق و شرایط سایت کلیدستان در مورد چگونگی استفاده از محتوای آن (در جزوه خصوصی، پایان نامه، مقاله و ...)

کپی برداری از محتوای سایت کلیدستان توسط سایر وب سایت ها، ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد. برای درک بهتر این موضوع، این صفحه را تا انتها بخوانید.

تا به امروز، کلیدستان به هیچ وب سایتی اجازه کپی برداری از محتوای سایت را نداده است.

دقت شود که کاربران باید هر از مدتی، به این صفحه سر بزنند تا از جدیدترین قوانین در مورد حقوق مربوط به محتوای سایت کلیدستان آگاه شوند. بنابراین یک بار خواندن این صفحه، مجوزی برای یک عمر استفاده از شرایط ذکر شده در آن نیست.

کپی کردن بخشی از محتوای سایت کلیدستان، در یک سایت اینترنتی دیگر، به هر شکل ممکن (به صورت عادی، pdf ، چکیده ، zip و ...) :

سایت کلیدستان تحت هیچ شرایطی، اجازه کپی کردن محتوای خود در سایت های اینترنتی دیگر را نمی دهد (به هر شکل ممکن) و با متخلفین برخورد قانونی خواهد کرد. در واقع، انتظار سایت کلیدستان این است که محتوای خود را در هیچ کجای دیگر از اینترنت مشاهده نکند.

کپی کردن بخشی از محتوای سایت کلیدستان، به شکل هایی که برای فروش محتوا (یا حتی ارائه رایگان) به کار می روند (به صورت کتاب، برنامه اندروید، برنامه ios ، عادی، pdf ، چکیده ، zip و ...) :

سایت کلیدستان تحت هیچ شرایطی، اجازه کپی کردن محتوای خود در مواردی که به فروش محتوا (یا حتی ارائه رایگان) ختم می شود را نمی دهد (برای این موارد، حتی ارائه رایگان نیز تخلف محسوب می شود). مثل چاپ کتاب، ساخت برنامه اندروید، ساخت برنامه ios (در کل، ساخت برنامه برای گوشی های هوشمند)، فروش pdf ، فروش انواع فایل های حاوی محتوا و ... . دقت شود که برای اساتید دانشگاه و معلم های خصوصی، در ادامه توضیحاتی جداگانه داده شده است که توصیه می شود آنها را بخوانید (زیرا اساتید دانشگاه و معلم های خصوصی، تنها به ارائه جزوه نمی پردازند، بلکه با تدریس حضوری و انتقال دانش خود، کسب درآمد می کنند).

کپی کردن بخشی از محتوای سایت کلیدستان در جزوه خصوصی اساتید دانشگاه یا معلم های خصوصی، برای تدریس به دانشجویان :

چنانچه شخصی قصد دارد که بخشی از محتوای سایت کلیدستان را در جزوه خصوصی خود (به صورت دست نویس، word ، pdf ، powerpoint و ...) قرار بدهد، کلیدستان تنها به شرطی این عمل را مجاز می داند که آن استاد عزیز اطمینان داشته باشد که فایل وی بر روی اینترنت قرار نمی گیرد و به دانشجویان خود نیز این تذکر را بدهد (شرایط دیگری را نیز در ادامه به صورت چند نکته ذکر کرده ایم که باید رعایت شوند). همان طور که در قسمت قبل نیز گفته شد، انتظار سایت کلیدستان این است که محتوای خود را در هیچ کجای دیگر از اینترنت مشاهده نکند. زیرا ممکن است که مثلا یک معلم خصوصی برای آموزش برنامه نویسی متلب، برای کلاس خود، کل مباحث کلیدستان را در یک pdf قرار بدهد و بعد آن را برای دانلود توسط دانشجویان خود، بر روی یک سایت قرار بدهد، در این صورت، حق سایت کلیدستان به طور کامل ضایع شده است.

علاوه بر این، باید نام سایت کلیدستان و آدرس اینترنتی آن به عنوان منبع ذکر شود (همچنین بهتر است که شماره کلیدهای استفاده شده نیز ذکر گردد).

نکات زیر را نیز مد نظر داشته باشید :

نکته

برای جزوه اساتید دانشگاه و معلم های خصوصی، امکان درج حداکثر 70 درصد مباحث (کلیدهای آموزشی) یک موضوع داده می شود و بیش از آن، مجاز نمی باشد، تا به عنوان منبع کامل تر، به کلیدستان ارجاع داده شود.

یعنی مثلا اگر در کلیدستان، برای یک موضوع خاص (مثل آموزش زبان برنامه نویسی Python)، دقیقا 100 مبحث نوشته شده باشد، آنگاه یک استاد دانشگاه یا معلم خصوصی که در آن زمینه تدریس می کند، حداکثر می تواند 70 مبحث (کلیدهای آموزشی) از آن موضوع را انتخاب نموده و در جزوه خود قرار دهد.

با توجه به این نکته، انتظار مشاهده جزوه ای با بیش از 70 درصد مباحث (کلیدهای آموزشی) یک موضوع را نداریم (مگر در موارد خاص که بر اساس شرایطی ویژه، از کلیدستان اجازه اختصاصی گرفته شده باشد).

چنانچه فردی با شرایط خاص، این اجازه را به صورت اختصاصی از ما گرفته باشد که بیش از 70 درصد (مثلا 80 درصد) مباحث (کلیدهای آموزشی) یک موضوع را در جزوه خود قرار دهد، آن اجازه، صرفا برای فرد مورد نظر و بر اساس شرایط خاص ذکر شده و تنها برای آن موضوع می باشد و همچنین برای تعداد مبحث (کلیدهای آموزشی) نوشته شده تا همان روز گرفتن اجازه است. بنابراین به مرور زمان با نوشته شدن مباحث (کلیدهای آموزشی) جدید و افزایش تعداد آنها، آن فرد، دیگر مجاز به استفاده از میزان اجازه داده شده (مثلا 80 درصد) نیست و باید 70 درصد عادی را رعایت کند.

نکته

یک استاد دانشگاه یا معلم خصوصی، حداکثر می تواند از 7 موضوع انتخابی از کلیدستان، برای درج محتوا در جزوه های خود استفاده نماید (حداکثر 7 جزوه (با موضوع اختصاصی، نه شامل چند موضوع) شامل محتوایی از کلیدستان).

نکته

چنانچه بر خلاف حقوق محتوای وب سایت کلیدستان، جزوه یک استاد دانشگاه یا معلم خصوصی، بر روی یک وب سایت اینترنتی قرار گیرد و یا در بسترهای آفلاین به صورت گسترده توزیع شود (ارائه بدون تدریس حضوری)، در روند شکایت کلیدستان از آن وب سایت اینترنتی متخلف و یا شکایت از افراد متخلف ارائه دهنده در بسترهای آفلاین، وب سایت کلیدستان انتظار همکاری کامل از سوی آن استاد دانشگاه یا معلم خصوصی مورد نظر را دارد، تا شکایت بدون هیچگونه مشکلی، در مراجع قضایی پیگیری گردد.

کپی کردن بخشی از محتوای سایت کلیدستان در مقاله یا پایان نامه :

در مواردی مثل مقاله یا پایان نامه، شرایط کمی پیچیده می باشد. زیرا مثلا ممکن است که فردی بخواهد پایان نامه خود را در آینده به صورت یک کتاب چاپ کند. یا اینکه بخواهد مقاله خود را در آینده در سایت هایی که مقالات در آن قرار می گیرند، قرار بدهد. در این موارد بهتر است که با خود مدیر سایت کلیدستان از طریق سایت تماس گرفته شود و تعیین کنید که دقیقا از کدام مباحث قصد دارید که در مقاله یا پایان نامه خود استفاده کنید و مدیر سایت پاسخ خواهد داد که این کار را مجاز می داند یا نه (این اجازه تنها به آن شخص داده می شود و هر فرد باید جداگانه درخواست بدهد).

علاوه بر این، باید نام سایت کلیدستان و آدرس اینترنتی آن به عنوان منبع ذکر شود (همچنین بهتر است که شماره کلیدهای استفاده شده نیز ذکر گردد).