بستن دسته بندی
نمایش دسته بندی ها (۰ آموزش)

حقوق و شرایط سایت کلیدستان در مورد چگونگی استفاده از محتوای آن (در جزوه خصوصی، پایان نامه، مقاله و ...)

کپی برداری از محتوای سایت کلیدستان، ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد. برای درک بهتر این موضوع، این صفحه را تا انتها بخوانید.

تا به امروز، کلیدستان به هیچ وب سایتی اجازه کپی برداری از محتوای سایت را نداده است.

درخواست های متعددی در رابطه با استفاده از محتوای سایت کلیدستان به دست اینجانب می رسد، بنابراین تصمیم گرفتم که در اینجا، حقوق و شرایط سایت کلیدستان در زمینه استفاده از محتوای آن را شرح بدهم. تعداد زیادی از درخواست دهنده ها، خود افرادی با تجربه در زمینه های آموزشی نوشته شده در سایت کلیدستان می باشند و تنها درخواست این را دارند که در جزوه آموزشی خود یا ... ، بخشی از محتوای کلیدستان را قرار بدهند تا به نوشتن مطالب و دانسته های مورد نظر خود، نیازی پیدا نکنند.

دقت شود که کاربران باید هر از مدتی، به این صفحه سر بزنند تا از جدیدترین قوانین در مورد حقوق مربوط به محتوای سایت کلیدستان آگاه شوند. بنابراین یک بار خواندن این صفحه، مجوزی برای یک عمر استفاده از شرایط ذکر شده در آن نیست و قبل از هر بار استفاده از محتوای سایت کلیدستان، بهتر است یک بار دیگر نیز به این صفحه از سایت سر بزنید.

شاید با خواندن این صفحه از سایت کلیدستان تا انتها، این سوال برایتان پیش بیاید که چرا سایت کلیدستان در زمینه استفاده از محتوای خود، سخت گیری می کند. برای آنکه پاسخ خود را بیابید، توصیه می کنم مطلب کوتاه زیر را حتما بخوانید و بعد از آن، شرایط استفاده از محتوا، نوشته شده است.

بنده همزمان با کار بر روی پایان نامه فوق لیسانس، سایت کلیدستان را تاسیس کردم و موضوع اولیه سایت، تنها آموزش برنامه نویسی متلب (MATLAB) بود. بعد از گذشت چند ماه، تعداد آموزش ها به 55 مبحث رسید (تنها در زمینه آموزش برنامه نویسی متلب). در این زمان بود که ناگهان در اینترنت، وبلاگی را دیدم که تمامی 55 مبحث را copy و paste کرده بود و در کل، کار مدیر آن وبلاگ این بود که آموزش های با ارزش را در سطح اینترنت بیابد و در وبلاگ خود کپی کند. بسیار برایم ناراحت کننده بود. بدتر از آن اینکه اگر عبارتی از آموزش ها را در گوگل جستجو می کردید، گوگل ابتدا آن وبلاگ را در لیست نتایج خود می آورد. در آن زمان زیاد به این موضوع فکر می کردم که نوشتن در کلیدستان را ادامه بدهم یا اینکه سایت را با همین تعداد آموزش تعطیل کنم. برایم قابل قبول نبود که بنده مدت زیادی برای نوشتن مباحث وقت صرف کنم و سپس فردی دیگر، در یک صبح تا ظهر، با چند copy و paste ناقابل، تمامی مطالب سایت را کپی کند و حتی در رتبه اول نتایج گوگل قرار بگیرد. فرض کنید که در آن زمان، تصمیم می گرفتم که دیگر در کلیدستان ننویسم، خودتان نگاهی به تعداد آموزش هایی که از آن زمان تاکنون نوشته شده است و حتی تعداد زمینه های آموزشی که به کلیدستان افزوده شده است، بیندازید، متوجه خواهید شد که چه مقدار محتوا از دست می رفت. واقعیت تلخ در اینترنت این است که تعداد زیادی از علاقه مندان، سماجت بنده را ندارند و با دیدن اولین کپی از محتوای سایت خود، این عرصه را رها می کنند. بنابراین خواهشمندم حقوق و شرایط نوشته شده در این صفحه را تا انتها بخوانید تا حقی از سایت کلیدستان ضایع نشود. تنها اینگونه است که می توانیم از داشتن سایت های پرمحتوا در آینده، اطمینان پیدا کنیم.

در ادامه، برای انواع استفاده از محتوا، حقوق و شرایط سایت کلیدستان را توضیح می دهم.

کپی کردن بخشی از محتوای سایت کلیدستان، در یک سایت اینترنتی دیگر، به هر شکل ممکن (به صورت عادی، pdf ، چکیده ، zip و ...) :

سایت کلیدستان تحت هیچ شرایطی، اجازه کپی کردن محتوای خود در سایت های اینترنتی دیگر را نمی دهد (به هر شکل ممکن) و با متخلفین برخورد قانونی خواهد کرد. در واقع، انتظار سایت کلیدستان این است که محتوای خود را در هیچ کجای دیگر از اینترنت مشاهده نکند.

کپی کردن بخشی از محتوای سایت کلیدستان، به شکل هایی که برای فروش محتوا (یا حتی ارائه رایگان) به کار می روند (به صورت کتاب، برنامه اندروید، برنامه ios ، عادی، pdf ، چکیده ، zip و ...) :

سایت کلیدستان تحت هیچ شرایطی، اجازه کپی کردن محتوای خود در مواردی که به فروش محتوا (یا حتی ارائه رایگان) ختم می شود را نمی دهد (برای این موارد، حتی ارائه رایگان نیز تخلف محسوب می شود). مثل چاپ کتاب، ساخت برنامه اندروید، ساخت برنامه ios (در کل، ساخت برنامه برای گوشی های هوشمند)، فروش pdf ، فروش انواع فایل های حاوی محتوا و ... . دقت شود که برای اساتید دانشگاه و معلم های خصوصی، در ادامه توضیحاتی جداگانه داده شده است که توصیه می شود آنها را بخوانید (زیرا اساتید دانشگاه و معلم های خصوصی، تنها به ارائه جزوه نمی پردازند، بلکه با تدریس حضوری و انتقال دانش خود، کسب درآمد می کنند).

کپی کردن بخشی از محتوای سایت کلیدستان در جزوه خصوصی اساتید دانشگاه یا معلم های خصوصی، برای تدریس به دانشجویان :

چنانچه شخصی قصد دارد که بخشی از محتوای سایت کلیدستان را در جزوه خصوصی خود (به صورت دست نویس، word ، pdf ، powerpoint و ...) قرار بدهد، کلیدستان تنها به شرطی این عمل را مجاز می داند که آن استاد عزیز اطمینان داشته باشد که فایل وی بر روی اینترنت قرار نمی گیرد و به دانشجویان خود نیز این تذکر را بدهد (شرایط دیگری را نیز در ادامه به صورت چند نکته ذکر کرده ایم که باید رعایت شوند). همان طور که در قسمت قبل نیز گفته شد، انتظار سایت کلیدستان این است که محتوای خود را در هیچ کجای دیگر از اینترنت مشاهده نکند. زیرا ممکن است که مثلا یک معلم خصوصی برای آموزش برنامه نویسی متلب، برای کلاس خود، کل مباحث کلیدستان را در یک pdf قرار بدهد و بعد آن را برای دانلود توسط دانشجویان خود، بر روی یک سایت قرار بدهد، در این صورت، حق سایت کلیدستان به طور کامل ضایع شده است.

علاوه بر این، باید نام سایت کلیدستان و آدرس اینترنتی آن به عنوان منبع ذکر شود (همچنین بهتر است که شماره کلیدهای استفاده شده نیز ذکر گردد).

نکات زیر را نیز مد نظر داشته باشید :

نکته

برای جزوه اساتید دانشگاه و معلم های خصوصی، امکان درج حداکثر 70 درصد مباحث (کلیدهای آموزشی) یک موضوع داده می شود و بیش از آن، مجاز نمی باشد، تا به عنوان منبع کامل تر، به کلیدستان ارجاع داده شود.

یعنی مثلا اگر در کلیدستان، برای یک موضوع خاص (مثل آموزش زبان برنامه نویسی Python)، دقیقا 100 مبحث نوشته شده باشد، آنگاه یک استاد دانشگاه یا معلم خصوصی که در آن زمینه تدریس می کند، حداکثر می تواند 70 مبحث (کلیدهای آموزشی) از آن موضوع را انتخاب نموده و در جزوه خود قرار دهد.

با توجه به این نکته، انتظار مشاهده جزوه ای با بیش از 70 درصد مباحث (کلیدهای آموزشی) یک موضوع را نداریم (مگر در موارد خاص که بر اساس شرایطی ویژه، از کلیدستان اجازه اختصاصی گرفته شده باشد).

چنانچه فردی با شرایط خاص، این اجازه را به صورت اختصاصی از ما گرفته باشد که بیش از 70 درصد (مثلا 80 درصد) مباحث (کلیدهای آموزشی) یک موضوع را در جزوه خود قرار دهد، آن اجازه، صرفا برای فرد مورد نظر و بر اساس شرایط خاص ذکر شده و تنها برای آن موضوع می باشد و همچنین برای تعداد مبحث (کلیدهای آموزشی) نوشته شده تا همان روز گرفتن اجازه است. بنابراین به مرور زمان با نوشته شدن مباحث (کلیدهای آموزشی) جدید و افزایش تعداد آنها، آن فرد، دیگر مجاز به استفاده از میزان اجازه داده شده (مثلا 80 درصد) نیست و باید 70 درصد عادی را رعایت کند.

نکته

یک استاد دانشگاه یا معلم خصوصی، حداکثر می تواند از 7 موضوع انتخابی از کلیدستان، برای درج محتوا در جزوه های خود استفاده نماید (حداکثر 7 جزوه (با موضوع اختصاصی، نه شامل چند موضوع) شامل محتوایی از کلیدستان).

نکته

چنانچه بر خلاف حقوق محتوای وب سایت کلیدستان، جزوه یک استاد دانشگاه یا معلم خصوصی، بر روی یک وب سایت اینترنتی قرار گیرد و یا در بسترهای آفلاین به صورت گسترده توزیع شود (ارائه بدون تدریس حضوری)، در روند شکایت کلیدستان از آن وب سایت اینترنتی متخلف و یا شکایت از افراد متخلف ارائه دهنده در بسترهای آفلاین، وب سایت کلیدستان انتظار همکاری کامل از سوی آن استاد دانشگاه یا معلم خصوصی مورد نظر را دارد، تا شکایت بدون هیچگونه مشکلی، در مراجع قضایی پیگیری گردد.

کپی کردن بخشی از محتوای سایت کلیدستان در مقاله یا پایان نامه :

در مواردی مثل مقاله یا پایان نامه، شرایط کمی پیچیده می باشد. زیرا مثلا ممکن است که فردی بخواهد پایان نامه خود را در آینده به صورت یک کتاب چاپ کند. یا اینکه بخواهد مقاله خود را در آینده در سایت هایی که مقالات در آن قرار می گیرند، قرار بدهد. در این موارد بهتر است که با خود مدیر سایت کلیدستان از طریق سایت تماس گرفته شود و تعیین کنید که دقیقا از کدام مباحث قصد دارید که در مقاله یا پایان نامه خود استفاده کنید و مدیر سایت پاسخ خواهد داد که این کار را مجاز می داند یا نه (این اجازه تنها به آن شخص داده می شود و هر فرد باید جداگانه درخواست بدهد).

علاوه بر این، باید نام سایت کلیدستان و آدرس اینترنتی آن به عنوان منبع ذکر شود (همچنین بهتر است که شماره کلیدهای استفاده شده نیز ذکر گردد).