آموزش بهینه سازی سایت (SEO)
۹ آموزش
نمایش دسته بندی ها (۹ آموزش)

مقدمه ای بر بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (search engine optimization)(seo)

هر شخصی که یک سایت را طراحی و بر روی شبکه اینترنت قرار می دهد اولین هدفی که دارد جذب حداکثر مخاطب می باشد . تعداد زیاد مخاطب می تواند برای سایت بسیار سودآور باشد و فرد همانند یک شغل عادی از این راه درآمد مالی کسب کند . این درآمد ممکن است از طریق ارائه خدمات ، فروش کالا ، قبول کردن تبلیغات در سایت و ... باشد . در واقع حتی اگر شما هیچگونه خدماتی برای ارائه و هیچگونه کالایی برای فروش نداشته باشید باز هم همین که تعداد افراد بازدیدکننده از سایت شما زیاد باشد ، می توانید تبلیغات سایر سایت ها و شرکت ها را در سایت خود بزنید و از این راه کسب درآمد کنید .

اما نکته مهم این است که چگونه به تعداد زیاد بازدید کننده دست پیدا کنید ، در اینجاست که مفهوم بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (seo) مطرح می شود . درصد بسیار زیادی از بازدیدکنندگان سایت ها از طریق موتورهای جستجو ، وارد سایت ها می شوند . بنابراین هر کس به فکر افزایش تعداد بازدیدکننده سایت خود است ابتدا باید موتورهای جستجو را در نظر بگیرد . موتورهای جستجو برای شما بازدیدکننده می آورند و اگر سایت شما خوب و جذاب باشد این بازدیدکنندگان ، بازدیدکننده دائمی شما خواهند شد .

نکات زیادی در زمینه بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو وجود دارد . من بر حسب تجربه ام به شما می گویم که این نکات اهمیت بسیار زیادی دارند و با رعایت کردن آنها می توانید تعداد بازدیدکننده سایت خود از طریق موتورهای جستجو را افزایش دهید .

اکثر ایرانیان از موتور جستجوی گوگل استفاده می کنند و تعداد استفاده کنندگان از سایر موتورهای جستجو بسیار اندک است . بنابراین مباحث بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو در واقع همان مباحث بهینه سازی سایت برای موتور جستجوی گوگل خواهد بود . درواقع گوگل توانسته است رقبای خود را تا حد زیادی کنار بزند و البته این نکته برای صاحبان سایت ها بسیار مفید است زیرا تنها لازم است که قواعد بهینه سازی توصیه شده برای گوگل را اجرا کنند .

در ادامه تعدادی از نکات اولیه مهم برای داشتن تعداد بازدیدکننده بیشتر را شرح خواهیم داد .

انتخاب نامی مناسب برای دامنه سایت :

اگر هنوز نام دامنه (دامین) سایت خود را انتخاب نکرده اید بهتر است نامی مختصر را انتخاب کنید و در صورت امکان از دو یا سه کلمه متوالی استفاده نکنید . در واقع نام دامنه باید به صورتی باشد که اگر بازدیدکننده از طریق گوگل وارد سایت شما شد ، از سایت شما خوشش آمد و نگاهی به نوار آدرس در مرورگر اینترنت انداخت ، نام دامنه سایت شما به گونه ای باشد که به راحتی در ذهن فرد ثبت شده و باقی بماند . البته کسانی که نام دامنه خود را انتخاب کرده اند و نام دامنه آنها برای حفظ کردن زیاد آسان نیست ، نگران نباشند زیرا اگر سایت شما خوب باشد فرد بازدیدکننده به هر قیمتی که شده آدرس سایتتان را در محلی ذخیره خواهد کرد یعنی یا آن را در favorites مرورگر اینترنت ذخیره می کند یا در یک فایل متنی و یا حتی مواردی بوده که خود من با دیدن یک سایت خوب ، قلم و کاغذ را برداشته ام و نام آن را در دفترچه ای که برای رمزهایم گذاشته ام یادداشت کرده ام تا حتی اگر روزی ویندوز کامپیوترم بالا نیامد آدرس آن سایت خوب را از دست ندهم . می بینید تنها نکته مهم این است که سایت شما واقعا خوب باشد و نیاز بازدیدکنندگان را برطرف کند . بنابراین نگران اسم دامنه ای که قبلا انتخاب کرده اید نباشید و به سایر نکات بعدی توجه کنید .

انتخاب هاست مناسب :

همان طور که می دانید منظور از هاست ، میزان فضایی است که از طرف شرکتی که هاست را خریداری کرده اید در اختیار شما قرار داده می شود تا فایل های مربوط به صفحات سایت خود را در آن قرار دهید . در واقع آن شرکت کامپیوتری (یک سرور) دارد که به صورت شبانه روزی به اینترنت وصل است و بخشی از فضای هارد آن کامپیوتر را در اختیار شما قرار می دهد تا فایل های سایت شما در آن فضا از هارد قرار گرفته و همیشه در شبکه اینترنت قابل دسترسی باشند .

حال یک نکته مهم در انتخاب هاست وجود دارد و آن این است که هاستی که می خرید دارای سرعت مناسب برای بارگذاری صفحات سایت شما باشد . هر چه سرعت بارگذاری صفحات سایت شما بالاتر باشد بازدیدکنندگان رضایت بیشتری از سایت شما خواهند داشت و می توانید بازدیدکنندگان دائمی داشته باشید اما اگر سرعت بارگذاری صفحات کم باشد باید بدانید که بازدیدکنندگان در اینترنت بسیار بی حوصله هستند و تا ببینند یک سایت دارد دیر باز می شود آن را می بندند و به سراغ سایتی دیگر می روند . بنابراین هاستی با سرعت بالا بخرید تا بازدیدکنندگانتان را به دلیل سرعت کم از دست ندهید .

من توصیه ای به شما برای انتخاب یک هاست مناسب دارم و آن این است که ابتدا یک سایت معروف و معتبر را پیدا کنید که به تجربه دیده اید که سرعت بارگذاری صفحات آن خوب است سپس ببینید هاست آن سایت از چه شرکتی خریداری شده است و از همان شرکت هاست برای سایت خود بخرید . البته ممکن است سرور آن سایت مشهور با سرور سایت شما یکی نباشد اما مطمئن هستید که سرورهای آن شرکت دارای کیفیت خوبی از نظر سرعت بارگذاری صفحات سایت خواهند بود و دیگر به سراغ شرکت های غیرمعتبر نمی روید . من خودم سایت مجید آنلاین به آدرس www.majidonline.com را انتخاب کردم که خوشبختانه خود سایت مجید انلاین لینکی از شرکتی که هاست را از آن خریداری کرده بود در پایین ترین قسمت صفحات سایت قرار داده بود . دلیل انتخابم هم این بود که سایت های انجمن بیش از سایر سایت ها سرعت بارگذاری و عدم مشکل سرور برایشان مهم است زیرا تعداد کاربران زیادی دارند که مرتب در حال ارسال و دریافت مطالب مختلف می باشند و کمی اختلال در دسترسی به سایت می تواند بسیار بازدیدکنندگان را اذیت کند .

نویسنده علیرضا گلمکانی
شماره کلید 615
گزینه ها
به اشتراک گذاری (Share) در شبکه های اجتماعی
نظرات 3 1 2
elitewindowir
۱۴۰۲/۰۸/۰۷
۱۲:۰۰

سئو چیست؟

ارسال نظر جدید (بدون نیاز به عضو بودن در وب سایت)