مشخصه id برای تعیین بخش مورد نظرمان برای اجرای کدهای CSS

با استفاده از مشخصه id ، می توانیم برای یک بخش خاص ، نامی را تعیین کنیم (یک id) و البته این نام باید منحصربفرد باشد . زمانی که بخش مورد نظرمان دارای یک نام منحصربفرد باشد ، آنگاه می توانیم درون کدهای CSS ، نام آن بخش مورد نظرمان را ذکر کنیم و سپس مشخصات دلخواهی را برای آن بخش تعیین کنیم . به مثال زیر توجه کنید :

مثال

همان طور که مشاهده می کنید ، برای تگ p اول که مربوط به پاراگراف اول می باشد ، مشخصه id را برابر red_paragraph تعیین کرده ایم که باعث می شود آن پاراگراف را با id معادل red_paragraph شناسایی کنیم . حالا تنها کاری که باید انجام بدهیم این است که درون کدهای CSS ، به این id ، ارجاع بدهیم . این کار توسط علامت # انجام می شود و پس از نوشتن این علامت ، باید نام id را بنویسیم . سپس باید مشخصاتی را که می خواهیم را درون دو علامت } و { بنویسیم . مشخصه color را برابر red انتخاب کرده ایم که باعث می شود پاراگراف اول به رنگ قرمز نمایش داده شود .

نتیجه :

خطا - صفحه را دوباره بارگذاری کنید
نویسنده علیرضا گلمکانی
شماره کلید 534
گزینه ها
به اشتراک گذاری (Share) در شبکه های اجتماعی
نظرات 2 2 0
S
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
۱۵:۰۷

پس id , class فرقی با هم ندارند

admin
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
۲۳:۰۳

سلام.
id برای مشخص کردن یک بخش منحصربفرد (تنها یک عنصر از صفحه) به کار می رود و برای ارجاع به آن از علامت # استفاده می شود. بنابراین حتما باید نام تعیین شده برای آن، منحصربفرد باشد (برای عنصر دیگری به کار نرفته باشد).
اما class برای مشخص کردن چند بخش (چند عنصر) به کار می رود (البته امکان استفاده در تنها یک عنصر نیز وجود دارد). یعنی وقتی می خواهیم به چند عنصر از صفحه اشاره کنیم، می توانیم یک نام class را برای همه آن عنصرها ذکر کنیم و بعد ویژگی های مورد نظرمان برای آن چند عنصر را برای class تعیین شده ذکر نماییم. برای ارجاع به class ها از علامت نقطه (علامت . ) استفاده می شود.

Flower

ارسال نظر جدید (بدون نیاز به عضو بودن در وب سایت)

جستجو در کلیدستان، توسط گوگل

جستجو در عنوان کلیدها

دسترسی سریع

کلید
×

شماره کلید


دسته بندی
×

شماره دسته کلید


جستجو
×

جستجو


راهنمای مشخصه های CSS

راهنمای مشخصه های CSS بر اساس حرف اول مشخصه :

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z