مشخصه class برای کلاس بندی بخش های مورد نظرمان برای اجرای کد CSS

قبلا گفتیم که مثلا با مشخصه color می توانیم فونت های درون بخش body صفحه html را به رنگ خاصی درآوریم ، اما ممکن است که مثلا بخش body صفحه html شامل تعداد زیادی پاراگراف باشد و ما تنها بخواهیم دو یا سه تا از آنها با رنگ فونت متفاوتی نمایش داده شوند . واضح است که اگر به صورت معمولی ، مشخصه color را روی بخش body صفحه html اعمال کنیم ، تمامی پاراگراف های درون آن تغییر رنگ خواهند داشت و این مد نظر ما نیست .

در این مواقع ، استفاده از مشخصه class می تواند مشکل را حل کند . مشخصه class برای کلاس بندی تگ های مختلف به کار می رود . یعنی به چند تگ ، اسم کلاس خاصی را نسبت می دهیم و سپس در کدهای CSS ، ذکر می کنیم که برای تمامی تگ های دارای آن نام کلاس ، تغییر دلخواهمان صورت گیرد . برای درک این موضوع ، به مثال زیر توجه کنید :

مثال

صفحه html ای با 5 پاراگراف ساخته و به سه تای آن پاراگراف ها ، نام کلاس color_change را اختصاص می دهیم و سپس در کدهای CSS ، رنگ تمامی پاراگراف های دارای نام کلاس color_change را با مشخصه color به رنگ قرمز تغییر می دهیم :

نکته مهم این است که حتما باید قبل از ذکر نام کلاس (class) ، علامت نقطه (.) نوشته شود .

نتیجه :

خطا - صفحه را دوباره بارگذاری کنید

ترکیب تگ div و مشخصه class برای کلاس بندی راحت تر در CSS

ترکیب استفاده از تگ div و مشخصه class می تواند حجم کدنویسی را در هنگام کلاس بندی تگ های مختلف کاهش دهد . تگ div برای بخش بندی کدهای html به کار می رود (تبدیل کد html به بخش های مختلف) و بسیار سودمند است . برای درک این موضوع ، به مثال زیر توجه کنید :

مثال

یک صفحه html می سازیم که در آن 5 پاراگراف وجود دارد و می خواهیم که 3 پاراگراف اول با رنگ قرمز نمایش داده شوند . اگر تنها بخواهیم ، مشخصه class را برای تگ های p بنویسیم باید سه بار این کار را انجام دهیم . اما راه حل ساده تری هم وجود دارد و آن این است که سه پاراگراف اول را درون یک تگ div قرار بدهیم و سپس مشخصه class را برای تگ div تعیین کنیم . سپس زمانی که مشخصه color را برای تگ div به رنگ قرمز تغییر می دهیم باعث می شود پاراگراف های درون آن به رنگ قرمز نمایش داده شوند :

نتیجه :

خطا - صفحه را دوباره بارگذاری کنید
نویسنده علیرضا گلمکانی
شماره کلید 533
گزینه ها
به اشتراک گذاری (Share) در شبکه های اجتماعی
نظرات 0 0 0

ارسال نظر جدید (بدون نیاز به عضو بودن در وب سایت)

جستجو در کلیدستان، توسط گوگل

جستجو در عنوان کلیدها

دسترسی سریع

کلید
×

شماره کلید


دسته بندی
×

شماره دسته کلید


جستجو
×

جستجو


راهنمای مشخصه های CSS

راهنمای مشخصه های CSS بر اساس حرف اول مشخصه :

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z