URL مطلق و URL نسبی

قبلا در این مورد صحبت کردیم که URL یک فایل بر روی اینترنت ، در واقع آدرس ان فایل بر روی اینترنت می باشد . مثل URL زیر :

http://www.kelidestan.com/matlab/index.php

اما URL ها را می توان به دو دسته ((URL مطلق)) و ((URL نسبی)) تقسیم نمود . مثال قبل ، یک ((URL مطلق)) است زیرا در آن همه قسمت های URL ذکر شده است ، یعنی به صورت زیر :

قسمت اول (طرح) : http://

قسمت دوم (نام سرور) : www.kelidestan.com

قسمت سوم (مسیر) : /matlab/

قسمت چهارم (نام فایل) : index.php

اما یک نوع URL دیگر نیز به نام ((URL نسبی)) وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد . قبل از هر چیز ، ابتدا توضیح می دهیم که به چه دلیل به ((URL نسبی)) نیاز خواهیم داشت . فرض کنید که کاربر به سایت کلیدستان به آدرس زیر آمده باشد :

http://www.kelidestan.com/index.php

که صفحه اصلی سایت کلیدستان است . بنابراین کاربر اکنون در حا مشاهده فایلی بر روی ((فولدر اصلی)) سایت کلیدستان می باشد . حال فرض کنید که در صفحه مربوط به صفحه اصلی بخواهیم به سایر صفحات سایت ، لینک بدهیم تا کاربر وقتی بر روی آنها کلیک می کند ، به آن صفحات برود . اگر بخواهیم در ابتدای آدرس هر لینک ، آدرس زیر را بنویسیم ، خیلی آزاردهنده خواهد بود :

http://www.kelidestan.com/

بنابراین در اینجا مفهوم ((URL نسبی)) مطرح می شود که به ما کمک می کند که مجبور نباشیم آدرس مسیر طی شده توسط کاربر را دوباره بنویسیم . در واقع مفهوم ((URL نسبی)) بسیار ساده است و مثل این می ماند که من بخواهم ادرس همسایه خود را به شما بدهم ، چون شما آدرس خانه من را می دانید ، تنها کافی است که به شما بگویم که خانه همسایه من ، کنار خانه من می باشد .

به عنوان مثال ، اگر صفحه اینترنتی دیگری به نام contact.php درون فولدر اصلی سایت باشد و ما بخواهیم از صفحه index.php به صفحه contact.php لینک بدهیم ، تنها کافی است که از URL نسبی زیر استفاده کنیم :

contact.php

وقتی که مرورگر اینترنت ، URL بالا را می بیند متوجه می شود که منظور این است که در همین فولدری که کاربر دارد صفحه اینترنتی index.php (صفحه فعلی) را مشاهده می کند ، صفحه contact.php وجود دارد و بنابراین مرورگر اینترنت ، آن صفحه را نمایش خواهد داد .

نویسنده علیرضا گلمکانی
شماره کلید 480
گزینه ها
به اشتراک گذاری (Share) در شبکه های اجتماعی
نظرات 0 0 0

ارسال نظر جدید (بدون نیاز به عضو بودن در وب سایت)

جستجو در کلیدستان، توسط گوگل

جستجو در عنوان کلیدها

دسترسی سریع

کلید
×

شماره کلید


دسته بندی
×

شماره دسته کلید


جستجو
×

جستجو