بستن منو
۱۶
تعداد کلیدهای این موضوع
لیست همه کلیدهای این موضوع
موفقیت
موفقیت
1
حافظه و حفظ کردن اطلاعات
حافظه و حفظ کردن اطلاعات
3
یادگیری
یادگیری
2
هوش و هوشمندانه عمل کردن
هوش و هوشمندانه عمل کردن
2
خلاقیت
خلاقیت
1
کتاب و مطالعه
کتاب و مطالعه
1
زمان و مدیریت زمان
زمان و مدیریت زمان
2
اهداف
اهداف
1
انرژی و پرانرژی بودن
انرژی و پرانرژی بودن
1
اجرای وظایف و کارها
اجرای وظایف و کارها
1
یادگیری زبان خارجی
یادگیری زبان خارجی
1

28103

نویسنده

علیرضا گلمکانی ( admin )

شماره کلید
دسته کلید - دسته بندی

چگونه هر مهارتی را به سرعت یاد گرفته و در آن به درجه استادی برسیم

چگونه هر مهارتی را به سرعت یاد گرفته و در آن به درجه استادی برسیم

آیا تاکنون این جمله را شنیده اید که با تمرین زیاد می توان حرفه ای شد ؟ من مطمئن هستم که در طول زندگی خود، حداقل یک بار این جمله را از زبان دیگران شنیده اید ! معمولا وقتی که فردی در حال یادگیری یا انجام کاری جدید است، برای تشویق کردن وی، این جمله را به او می گوییم.

زیرا فرد مورد نظر باید بارها تلاش کند تا موفق شود و آن کار را به درستی انجام دهد. مثل یادگیری دوچرخه سواری، یادگیری رانندگی، آموختن یک زبان دوم یا آشپزی برای اولین بار. خیلی به ندرت پیش می آید که شخصی با اولین تلاش به موفقیت برسد. من اطمینان دارم که هر وقت شما می خواهید یادگیری چیزی جدید را شروع کنید، امید دارید که خیلی سریع آن را به خوبی انجام دهید. اما چگونه سریع یاد بگیریم ؟

واقعیت این است که گاهی این یادگیری، روزها، ماه ها یا حتی سال ها طول می کشد تا در آن به درجه استادی برسیم.

این که فرآیند یادگیری به چه صورت است، ساده می باشد. شما تلاش می کنید، تجربه به دست می آورد، از آن تجربه یاد می گیرید و دوباره تلاش می کنید. پس شما هر بار در حال پیشرفت هستید. هر بار که شما این فرآیند یادگیری را تکرار می کنید، در حال اجرای چیزی به نام حلقه بازخورد (Feedback Loop) می باشید. شما مجبورید که قبل از رسیدن به مهارت، چندین حلقه بازخورد را اجرا نمایید.

آنچه که یک یادگیرنده سریع را از یک یادگیرنده آهسته متمایز می کند، استعداد ذاتی و طبیعی نیست. بلکه به این دلیل است که یادگیرنده سریع، چگونگی یادگیری را درک کرده است و یک روش اصولی دارد که برای یادگیری چیزهای گوناگون به کار می برد. آنها می دانند که چگونه به طور موثری حلقه بازخورد خود را به کار ببرند تا سرعت فرآیند یادگیری را بالاتر ببرند.

بنابراین خبر خوب برای شما این است که اگر می خواهید یک مهارت جدید را به سریعترین شکل ممکن یاد بگیرید، پس فقط باید یاد بگیرید که چگونه حلقه بازخورد موثر را بسازید.

یک حلقه بازخورد چیست ؟

وقتی که در مورد بازخورد صحبت می کنیم، منظورمان این است که اطلاعاتی را در مورد این موضوع جمع آوری کنیم که در هر بار تلاش به صورت تمرین کردن یا اجرا کردن یک مهارت، تا چه اندازه در آن خوب می باشیم. بازخورد به شما می گوید که چه چیزی غلط است یا چه چیزی درست است.

یک حلقه بازخورد از سه مرحله زیر تشکیل شده است :

1- تمرین کردن (انجام دادن) : در این مرحله شما آنچه را که می خواهید یاد بگیرید، انجام می دهید.

2- اندازه گیری : در این مرحله شما اطلاعاتی را در مورد عملکرد خود جمع آوری می کنید. این مرحله، مرحله ای است که بیش از سایر مراحل، نادیده گرفته می شود و یا اینکه به شکلی بی اثر اجرا می گردد.

3- یادگیری : در این مرحله شما تجزیه و تحلیل می کنید که تا چه اندازه خوب عمل کرده اید و اصلاحاتی را برای پیشرفت ایجاد می کنید و دوباره تمرین می کنید (انجام می دهید).

اهمیت زیادی دارد که این سه مرحله را تشخیص دهید و آنها را در هنگام یادگیری یک مهارت جدید، اجرا نمایید.

اکثر افراد، تنها مرحله یک را به طور کامل انجام می دهند و روندی آشفته و غیر واضح برای مرحله دو دارند که منجر به نتایجی ضعیف در مرحله سه می شود.

یک چرخه روان به شما کمک می کند که با هر بار اجرای حلقه، پیشرفت کنید و میزان درک خود از آن مهارت را بالا ببرید.

چگونه یک حلقه بازخورد موثر داشته باشیم ؟

برای اینکه از موثر بودن حلقه بازخورد خود مطمئن شوید، باید این عوامل کلیدی را در نظر بگیرید : ثبات، سرعت و دقت.

1- ثابت قدم بودن

ثابت قدم بودن به این معنی است که یک مسیر منظم برای به دست آوردن بازخوردهایی با کیفیت یکسان داشته باشیم. شما برای اندازه گیری، یادگیری و ایجاد اصلاحات، نیاز دارید که بتوانید تجربه های تمرین یا یادگیری را با یکدیگر مقایسه کنید. اگر بازخورد شما دارای ثبات نباشد، آنگاه بسیار دشوار خواهد بود که بتوانید متوجه شوید که چه چیزی غلط انجام می شود و چه چیزی درست انجام می شود.

به عنوان مثال اگر شما در حال یادگیری نواختن گیتار هستید، چنانچه در هر بار تمرین خود، یک آهنگ متفاوت را بنوازید، آنگاه یک بازخورد بسیار متناقض و غیر ثابت را به دست می آورید. چون میزان دشوار بودن، ریتم و سرعت هر آهنگ، متفاوت است، شما نمی توانید یک روش قابل اعتماد برای مقایسه میزان خوب نواخته شدن آهنگ فعلی با آهنگ قبلی بیابید. بنابراین بهترین روش برای یادگیری این است که تنها یک آهنگ را بارها و بارها بنوازیم، تا زمانی که به یک مهارت قطعی در آن برسیم.

در مثالی که زدیم، تشخیص چگونه ثابت قدم بودن، ساده بود، اما در خیلی از موارد، تشخیص این موضوع به این سادگی نمی باشد و دشوار خواهد بود که بتوانیم بر روی محیط یا اقدامات ثابت، تمرکز کنیم.

2- سریع باشید

اکنون می خواهیم عامل دوم، یعنی سرعت را بررسی کنیم. داشتن بازخورد سریع مهم است، زیرا هرچه زمان دریافت بازخورد بیشتر باشد، زمان بهتر کردن مهارت نیز طولانی تر خواهد شد. به همین دلیل است که برخی از افراد زمان بسیار زیادی را به تمرین اختصاص می دهند، اما پیشرفت آنها بسیار آهسته است.

به عبارت دیگر، بهترین شکل بازخوردها، بازخوردهای تقریبا فوری می باشد. هر چه زمان کمتری برای کامل شدن یک حلقه بازخورد لازم باشد، بهتر است. زیرا آنگاه شما می توانید تعداد تلاش بیشتری داشته باشید، که باعث می شود در یک مدت زمان ثابت، پیشرفت بیشتری کنید.

بنابراین کلید داشتن بازخورد سریع این است که مهارت یا دانش مورد نظر را به چند بخش تقسیم کنید. پس مهارت می تواند به تعدادی گام، ریزمهارت یا فرآیند قسمت بندی شود، یا حتی می توانیم آن را بر اساس درجه سختی، قسمت بندی کنیم.

به عنوان مثال، اگر مهارتی که می خواهید یاد بگیرید شامل یک دنباله (دارای یک فرآیند گام به گام) است، شما می توانید یادگیری خود را به آن گام ها تقسیم کنید. به جای اینکه برای کل فرآیند یک حلقه بازخورد بسازید، به صورت جداگانه برای هر گام، یک حلقه بازخورد بسازید. فرآیندها را به بخش های مختلف تقسیم کنید، به گونه ای که بتوانید بر روی هر بخش به صورت جداگانه، تمرکز و کار کنید.

فرض کنید که شما در حال یادگیری آشپزی هستید. شما می توانید این مهارت را به چند گام تقسیم کنید، مثل یافتن مواد اولیه تازه و مناسب، آماده کردن مواد اولیه، آماده کردن چاشنی ها و سس ها، چیدن میز غذا و غیره.

یا فرض کنید که دوست دارید چگونگی فوتبال بازی کردن را یاد بگیرید. شما می توانید مهارت های کوچکی را شناسایی کنید که تکنیک های یادگیری بزرگتر برای فوتبال بازی کردن را می سازند و برای هر یک از آنها به طور جداگانه، حلقه بازخورد بسازید. بنابراین شما می توانید با یادگیری دریبل زدن با توپ شروع کنید که بر اساس عبور و سپس شوت کردن توپ می باشد.

عامل سوم و نهایی برای داشتن یک حلقه بازخورد مناسب، دقت می باشد. به این معنی که بازخورد، در حقیقت بازتابی از دقت عملکرد شما می باشد.

به این معنی که باید بازخوردی داشته باشید که عملکرد شما را به طور دقیق بازتاب دهد. زیرا شما بر اساس بازتاب متوجه می شوید که در دفعه بعد، در چه چیز یا کجا باید پیشرفت نمایید. بنابراین بسیار مهم است. به همین دلیل است که اندازه گیری بازخورد، یک نکته کلیدی برای داشتن یک حلقه بازخورد موثر است.

3- دقیق بودن

عدم وجود دقت در بازخورد، یک نقطه ضعف مشترک در بین تعداد زیادی از یادگیرندگان است، زیرا تعریف کردن دقت همیشه آسان نیست.

برای به دست آوردن بازخورد دقیق، باید روشی برای اندازه گیری آن داشته باشیم. دلیل اینکه گاهی اوقات بازخورد نه چندان خوبی کسب می کنیم، این است که سعی می کنیم پیشرفت خود را اندازه گیری کنیم، بدون اینکه کیفیت عملکرد خود را بسنجیم. یا اینکه معیارهای غلطی برای سنجش کیفیت بازخورد داریم. بدتر از آن، این است که عملکرد خود را اندازه گیری یا ثبت نکنید.

به منظور بهبود عملکرد، باید بتوانید عملکرد فعلی خود را با عملکرد قبلی خود مقایسه کنید. بنابراین شما یک مبنا یا چیزی برای اندازه گیری دارید که بر اساس آن متوجه پیشرفت خود می شوید.

اندازه گیری کمی، روشی برای اندازه گیری دقیق عملکرد شما می باشد. منظور از اندازه گیری کمی این است که یک عدد را برای آن در نظر می گیریم. این کار کمک می کند که به طور واضح تری بتوانیم دو چیز را مقایسه کنیم. اندازه گیری کمی بازخورد، اطلاعات مفیدی را در اختیار ما قرار می دهد که به پیشرفت ما در حین هر چرخه از حلقه بازخورد کمک می کند.

فرض کنید که شما در حال تمرین کردن دریبل زدن در بسکتبال می باشید. در اولین بار که دریبل می زنید، مربی به شما می گوید که ((کارتان خوب است)). در دور دوم، شما آن را بهتر انجام می دهید و مربی به شما می گوید که ((کارتان عالی است)). مطمئنا مهارت دریبل زدن شما پیشرفت کرده است و مربی شما نیز آن را می داند. اما این پیشرفت چقدر است و چگونه می توانید بیشتر از این پیشرفت کنید ؟ یک ((کار خوب)) در مقابل یک ((کار عالی))، نشان نمی دهد که شما تا چه میزان خوب عمل کرده اید و این که چطور می توانید بهتر عمل کنید.

اما اکنون به عنوان فرض دوم، فرض کنید که شما با توپ بسکتبال به طور پیوسته، 4 بار یک مسیر را دریبل می زنید، بدون اینکه توپ از دستان شما بلغزد و مربی هم می گوید کارتان خوب بوده است. در دور دوم، مربی از شما می خواهد که همان مسیر را 8 بار به صورت پیوسته دریبل بزنید، بدون اینکه توپ از دستتان بلغزد. شما آن را انجام می دهید و مربی می گوید که کارتان عالی بوده است. اکنون شما می توانید یک اندازه گیری کمی از میزان پیشرفت خود داشته باشید، یعنی به صورت عددی بر حسب تعداد دفعاتی که آن مسیر را دریبل می زنید.

با تعیین یک مقدار کمی برای عملکرد خود، اکنون می توانید اقدام به یادگیری بیشتر کنید، مثلا یادگیری 16 بار دریبل زدن آن مسیر، بدون اینکه توپ از دستانتان بلغزد. همچنین می توانید در مسیر خود، موانعی را قرار دهید، مثل یک حریف که می خواهد توپ بسکتبال را از شما بگیرد. اگر موفق شوید، می توانید در مسیر خود، 2 حریف را قرار دهید و همین طور ادامه می دهید تا زمانی که 4 حریف در مسیر خود قرار می دهید. اکنون شما به آسانی می توانید یک اندازه گیری کمی از پیشرفت خود داشته باشید.

به طور مداوم، حلقه بازخورد خود را بهتر کنید

اکنون که شما با حلقه بازخورد آشنا شدید، آیا آماده هستید که آن را در عمل اجرا کنید ؟ چه مهارت جدیدی است که دوست دارید یادگیری آن را شروع کنید ؟

در هنگام یادگیری این مهارت جدید، سعی کنید که هر مرحله از حلقه بازخورد را اجرا کنید و نظاره گر خود باشید که آیا یادگیری شما با یک سرعت بیشتر، پیشرفت می کند یا خیر.

اهمیت زیادی دارد که به طور مداوم حلقه بازخورد خود را بهتر کنید. حرکت خود را حفظ کنید و از کاهش بازده خود جلوگیری نمایید. بهبود حلقه بازخورد به معنی دانستن چیزی است که بعدا باید اندازه بگیرید و اینکه برای کشف کردن، چه سوالاتی را باید بپرسید.

منابع و لینک های مفید

کپی برداری از محتوای سایت کلیدستان، ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد. (تنها استفاده شخصی کاربر، مجاز است) (کپی برداری توسط سایر وب سایت ها = حرام) (بیشتر بدانید)

به اشتراک گذاری (Share) در شبکه های اجتماعی
نظرات 0 0 0

ارسال نظر جدید (بدون نیاز به عضو بودن در وب سایت)

جستجو در کلیدستان، توسط گوگل

جستجو در عنوان کلیدها

دسترسی سریع

×

شماره کلید


کلید
×

شماره دسته کلید


دسته کلید
×

جستجو


جستجو