کلیدستان

نسخه‌ی کامل: رسم مولفه اصلی یک شکل موج متناوب (در متلب)
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
یک سری داده بصورت گسسته برای رسم یک شکل موج متناوب دارم، میخوام همراه با رسم شکل موج اصلی مولفه اصلی آن را هم رسم کنم.
کسی میتونه تو این زمینه کمک کنه؟ پیشاپیش از راهنماییهاتوم ممنون فقط اگه میشه زودتر جواب بدین

سلام.
من یک مثال برایتان می زنم، بر اساس آن، شکل موج مورد نظر خود را رسم کنید :
فرض کنید که موج متناوب، سینوسی باشد. بنابراین کدها را به صورت زیر می نویسیم :

کد:
clear all
close all
clc

x=-4*pi:0.1:4*pi;
y=sin(x);
plot(x,y,'linewidth',2)

hold on

x=0:0.1:2*pi;
y=sin(x);
plot(x,y,'r','linewidth',5)

نتیجه اجرای کد متلب بالا :

مرسی از اینکه جواب دادید ولی من تابع ندارم که یک دوره از آن را رسم کنم و بگم این مولفه اصلی تابع من هستش، من تعدادی داده دارم که فکر میکنم اول باید به نحوی سری فوریه آن را پیدا کنم و هارمونیک های با فرکانس اصلی را رسم کنم ولی چطور نمیدونم؟!!!!!!!!!!!!!
در واقع من هارمونیک اصلی یک سری از داده ها که معرف یک شکل موج متناوب هسنتد میخوام محاسبه کنم، شاید fft بتونه اینکارو برامبکنه ولی بلد نیستم ازش استفاده کنم
من فکر کردم خود شکل موج اصلی در حوزه زمان را قصد دارید جداگانه رسم کنید.
من بررسی می کنم، اگر به نتیجه رسیدم، همینجا پاسخ خواهم داد.

من بررسی کردم. دستور fft را کنار بگذارید و باید از طریق همان سری فوریه عمل کنیم. من قبلا محاسبه سری فوریه با استفاده از عبارت تابع را در یک مبحث نوشته بودم، اما با توجه به پرسش شما، کلید زیر را نوشتم :

http://www.kelidestan.com/keys/keys.php?key=2548

در کلید فوق، با استفاده از مقادیر تابع در یک بازه (نه عبارت تابع)، مقادیر سری فوریه را به صورت تقریبی به دست می آوریم (به هر حال، همینکه داده ها گسسته هستند، خود به خود تقریب ایجاد می کند). بنابراین با استفاده از کدهای نوشته شده در کلید فوق، ضرایب سری فوریه را به دست آورید و سپس بر اساس آن، مولفه اصلی (هارمونیک اصلی) را رسم کنید.

در ضمن، لینک کلیدی که در مورد به دست آوردن ضرایب سری فوریه با استفاده از خود عبارت تابع بود رو هم براتون اینجا قرار می دهم :

http://www.kelidestan.com/keys/keys.php?key=103

خیلی ممنون عالی بود.