انجمن سایت کلیدستان

رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحی فروشگاه اینترنتی

طراحی فروشگاه اینترنتی

با سلام به مدیر سایت کلیدستان من میخوام با پی اچ پی فروشگاه آنلاین درست کنم کد نویسی پی اچ پی رو تا حد متوسط کار کردم ولی نحوه درست کردن یک فروشگاه رو بلد نیستم برای ساختن فروشگاه 5 روز فرصت دارم و میخوام کالاهام هم به صورت پستی ارسال بشه و هم به صورت دانلودی باشه بعد از پرداخت آنلاین.با تشکر فراوان از مدیر سایت  

پاسخ

طراحی فروشگاه اینترنتی

سلام.
ابتدا این نکته رو تذکر بدم که به نظر من، باید زمان بیشتری را در نظر بگیرید، زیرا معمولا ممکن است که در هنگام کدنویسی با مشکلاتی روبرو شوید که پیدا کردن راه حل آن، به زمان زیادی نیاز داشته باشد. مخصوصا ساخت یک فروشگاه آنلاین، نکات ریز زیادی دارد که باید به آنها توجه داشته باشید. 
با توجه به سوال شما، باید یک مبحث بنویسم که کلیات ساخت فروشگاه آنلاین را شرح بدهم، اما مسلما در چنین مبحثی، هرگز نمی توان کدنویسی را شرح داد و تنها باید گفت که فروشگاه چه ساختارهایی دارد و چه جزئیاتی باید در ساختن آن مورد توجه قرار گیرد.
قبلا هم دوستانی بودن که تقاضایی مشابه شما داشتن، اما وقتی کد می نوشتن و با خطایی روبرو می شدن، از بنده تقاضای بررسی و خطایابی داشتن که این درخواستشان اصلا منطقی نبود (کدنویسی، فقط و فقط، مربوط به خود سازنده سایت است).
بنابراین اگر هدفتان همان دانستن ساختار کلی فروشگاه و در واقع طرحی کلی از فروشگاه آنلاین است، بفرمایید تا یک مبحث رو به تدریج براتون بنویسم (چون جزئیات زیادی دارد، در مراحل مختلف، آن را تکمیل می کنم).

bookbook 
لطفا برای درج کد، از دکمه مخصوص درج کد در ادیتور انجمن استفاده کنید.
در مورد برنامه نویسی، مدیران تنها راهنمایی می کنند و نوشتن برنامه نهایی، به عهده کاربران می باشد (اینجا محلی برای یادگیری است، نه سفارش کدنویسی).
کاربران باید ابتدا خود به خطایابی برنامه بپردازند، نه اینکه به محض دیدن خطا، کدها را در انجمن، copy و paste کرده و از مدیران انتظار بررسی داشته باشند.
پاسخ

طراحی فروشگاه اینترنتی

اگه توضیح بدید دانستن ساختار کلی فروشگاه و در واقع طرحی کلی از فروشگاه آنلاین رو باز ممنون میشم.باتشکر

پاسخ

طراحی فروشگاه اینترنتی

چون عجله داشتید و بنده هم کمی گرفتارم، همینجا اطلاعاتی رو براتون می نویسم (به هر حال وقتی میگید ظرف 5 روز، دیگر زمانی برای خونسردانه نوشتن یک مبحث وجود ندارد).

*** اساس فروشگاه باید بر مبنای پایگاه داده MySQL باشد. یک پایگاه داده  MySQL می سازید. سپس در آن، یک جدول (table) می سازید که id مربوط به کاربران ثبت نام کرده، نام کاربری، رمز عبور و ... در آن ذخیره می شود (اطلاعات اصلی کاربران ثبت نام کننده). یک جدول هم برای مشخصات کالاها می سازید، مثل id کالا، نام کالا، قیمت و .... . یک جدول هم باید برای فاکتورهای فروش در نظر گرفته شود که در آن، id مربوط به خریدار، id مربوط به کالای خریداری شده، قیمت فروش در آن لحظه (چون قیمت های فروش، به مرور زمان، تغییر داده می شوند)، تاریخ و ساعت خرید، سریالی که از درگاه اینترنتی (یا هر واسطه انتقال پول دیگر) دریافت می کنید و ... نوشته شود.

*** شما باید یک سیستم log in و log out طراحی کنید که عملیات های زیر را انجام دهد :
1- ثبت نام کاربر جدید
2- تغییر رمز عبور کاربر، در صورت فراموشی 
3- شناسایی کاربر در تمامی صفحات سایت (سیستم log in و log out در تمامی صفحات سایت وجود خواهد داشت و اگر کاربر وارد شده باشد، نام و مشخصاتش را نمایش می دهد و اگر وارد نشده باشد، گزینه های ثبت نام و ... نمایش داده خواهد شد).
4- تشخیص تعداد زیاد تلاش برای log in شدن یک نام کاربری (زیرا ممکن است که یک سیستم در حال هک کردن پسورد آن نام کاربری باشد) و سپس ممنوع کردن log in شدن آن نام کاربری تا یک زمان مشخص
5- امکان خروج کاربر ، یعنی log out
6- تغییر رمز کاربر، قبل از ذخیره رمز در پایگاه داده (با یک فرمول سری)
7- شناسایی ایمیل های تکراری هنگام ثبت نام یک کاربر جدید
و ...

اگر تجربه ای در زمینه ساخت سیستم log in و log out ندارید، بنده شدیدا توصیه می کنم که این بخش از سایت را خودتان ننویسید و از یک کد آماده در اینترنت که مورد تایید استفاده کنندگان نیز قرار گرفته باشد، استفاده کنید. در واقع،  سیستم log in و log out مهمترین بخش یک سایت فروش آنلاین است و اگر ضعفی داشته باشد، مورد سوء استفاده هکرها قرار خواهد گرفت. سیستم log in و log out  از همان جدولی که گفتیم برای ذخیره مشخصات کاربران به کار می رود، استفاده خواهد کرد، بنابراین قبل از ساخت آن جدول، ابتدا باید سیستم  log in و log out طراحی شود و بر اساس آن، نام جدول و ستون های جدول تعیین گردد.

*** چارچوب HTML سایت را باید به دلخواه تعیین کنید. معمولا چارچوب سایت ها بر اساس تگ های div سخته می شود. علاوه بر این، هر سایتی نوع نمایش خاص خود را دارد. اینها بستگی به سلیقه مدیر سایت دارد. ولی مثلا شما یک صفحه برای نمایش مشخصات کالاها خواهید داشت. این صفحه، با روش GET ، شماره id مربوط به کالا را دریافت کرده و سپس بر اساس id ، اطلاعات کالا را از جدول دریافت می کند و نمایش می دهد. 

*** برای انتقال پول هنگام خرید، یا باید از درگاه های پرداخت بانک ها استفاده کنید (که نیاز به عقد قرار داد با بانک ها دارد) یا از سیستم هایی مثل پارس پال و زرین پال. درگاه های بانک ها، کمی دردسر دارند ولی اگر این دردسرها را پشت سر بگذارید، برخی بانک ها، کارمزد نمی گیرند و بنابراین هیچ پولی از دست نمی دهید. سیستم هایی مثل پارس پال و زرین پال هم برای کسانی هست که می خواهند بدون داشتن یک درگاه بانک، به فروش کالا بپردازند، اما تا آنجایی که من می دانم، این سیستم ها همگی کارمزد دریافت می کنند. به هر حال، همگی آنها، راهنماهایی برای کدنویسی دارند و می توانید از آن راهنماها استفاده کنید.

*** همچنین برای سایتتان ((نماد اعتماد الکترونیکی)) دریافت کنید. سایتتان را در سایت هایی که دولت برای شناسایی سایت های تحت حاکمیت خود ساخته است، ثبت کنید.

*** مالیات های در نظر گرفته شده برای کالایی که می فروشید را شناسایی کنید (مالیات بر ارزش افزوده و ...) و آنها را در هنگام فروش، در نظر بگیرید (در کل مراقب جنبه قانونی سایت خود باشید، اگر سایتتان ثبت شده باشد و مالیات ها را هم پرداخت کنید، با خیال آسوده به فعالیت خواهید پرداخت).

*** حفره های امنیتی سایت خود را شناسایی کنید. مثلا عبارت security in php را در گوگل جستجو کنید و مقالاتی را در این زمینه بخوانید. وقتی یک هکر، سایت یک بانک را هک می کند، نمی آید یک عکس خنده دار بر روی صفحه سایت بگذارد تا بگوید هکری قوی هستم بلکه سعی می کند که اعداد و ارقامی از اطلاعات سایت را به نفع خود تغییر دهد (چیزی که متوجه شدن آن می تواند دشوار باشد)، بنابراین زود به زود از پایگاه داده خود فایل پشتیبان بگیرید و همه آنها را در جایی نگه دارید و هر از گاهی حساب و کتاب کنید که ارقام واقعی موجود در حسابتان، با پرداخت های کاربران برابر باشد و در صورت مشاهده تناقض، می توانید به آن فایل های پشتیبان مراجعه کنید و ببینید که در چه زمانی این تناقض به وجود آمده است.

bookbook 
در مورد برنامه نویسی، مدیران تنها راهنمایی می کنند و نوشتن برنامه نهایی، به عهده کاربران می باشد (اینجا محلی برای یادگیری است، نه سفارش کدنویسی).
کاربران باید ابتدا خود به خطایابی برنامه بپردازند، نه اینکه به محض دیدن خطا، کدها را در انجمن، copy و paste کرده و از مدیران انتظار بررسی داشته باشند.
پاسخ

طراحی فروشگاه اینترنتی

با تشکر فراوان از شما 

پاسخ
 سپاس شده توسط admin

طراحی فروشگاه اینترنتی

در ضمن، خیلی از افراد از کدهای آماده برای ساخت فروشگاه آنلاین استفاده می کنند و به مرور سعی می کنند که بر بخش های مختلف کدنویسی آن تسلط پیدا کرده و آن را مطابق میل خود، تغییر بدهند. بنابراین بد نیست نگاهی هم به کدها و قالب های آماده موجود در اینترنت بیندازید (که دیگر دردسر طراحی کل فروشگاه را نداشته باشید).

bookbook 
پاسخ

طراحی فروشگاه اینترنتی

با سلام به شما خیلی ممنون از اینکه به سوالات ما جواب دادید
جناب من فروشگاهم رو ساختم ولی میخواستم بدونم چگونه با تابع هایی برای کار کردن با ریال کار کنم و همچنین محاسبه هزینه پستی.با تشکر فراوان از شما
پاسخ
 سپاس شده توسط admin

طراحی فروشگاه اینترنتی

خوشحال شدم. امیدوارم زودتر راه بیفته.  
برای محاسبه هزینه ها، فکر نمی کنم به تابع خاصی نیاز داشته باشید. دقیقا منظورتان چگونه محاسباتی است ؟  (حدس می زنم تنها با تعدادی جمع و ضرب سر و کار داشته باشید)
در مورد هزینه پست، باید به شرکت های پستی (اداره پست) سر بزنید (ابتدا به سایتشون مراجعه کنید) و ببینید که تعرفه های آنها چگونه است. همچنین نگاهی به لینک زیر بیندازید :

http://www.frotrace.ir/post/index.php

در ضمن، می توانید عبارت زیر را در گوگل جستجو کنید :
((نحوه محاسبه هزینه پست در فروشگاه اینترنتی))

راستی، شما برای درگاه پرداخت پول چکار کردید ؟ مستقیم سراغ بانک ها رفتید یا اینکه از پارس پال یا زرین پال استفاده می کنید ؟
bookbook 
پاسخ

طراحی فروشگاه اینترنتی

با تشکر از شما جناب من از زرین پال استفاده کردم.با تشکر از جواب شما
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، شماره مجازی امارات ، تلگرام ضد فیلتر 2023

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان