انجمن سایت کلیدستان


رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

#1
دندانپزشکی زیبایی
دندانپزشکی زیبایی از روش های تخصصی مراقبت از دهان است که تمرکز آن روی تظاهربهتر و جلوه ی زیبا تر دهان و دندان و لبخند شماست.
اگرچه انتخاب این بخش از دندان پزشکی به سلیقه ی بیمار است اما می تواند فواید بیشتری علاوه بر زیبایی برای شما داشته باشد.
در این بخش از دندانپزشکی درمان ها هم ساده هم پیچیده اند و نیاز به مراقبت تخصصی دارند.
Inlay &onlay
به عنوان فیلر(پرکردنی) های غیر مستقیم که توسط لابراتوار ساخته میشوند شناخته شده اند. کاربردشان زمانی است که دندان تا حد متوسطی پوسیده شده طوری که ساختار دندان توان کافی برای ساپورت مواد ترمیمی مثل آمالگام را نداشته باشد. البته به شرطی که به کاسپ دندان آسیب زیادی نرسیده باشد.
Composit bonding
بازسازی رنگ مینای دندان با استفاده از کامپوزیت های ترمیمی در دندانهای پوسیده و دندانی که رنگ خود را از دست داده.
Porcelain veneer
روکش های دندانی در انواع مختلف( روکش کامل و لمینت و ...) از سرامیک های پزشکی ساخته شده و برای هر فرد و هر دندان به طور اختصاصی تهیه میشود و یک دندان طبیعی را بازسازی میکند.
Teeth whithening
یکی از پایه ای ترین درمان های زیبایی در دندان پزشکی است تحت عنوان سفید کردن دندان یا بلیچینگ که در مطب پس از حذف جرم و پلاک دندان انجام میشود
Implant
ایمپلنت دندانی یعنی جایگزین کردن تاج و ریشه دندان پس از ازدست دادن آن!
دندان پزشک یک قطعه پیچ کوچک از جنس تیتانیوم ( ایمپلنت و اباتمنت) را در استخوان فک با استفاده از جراحی قرار میدهد که نقش ریشه را ایفا کرده و ساپورت کننده ی تاج میباشد.
Porcelain veneer:
روکش پرسلن قطعه ای نازک از پرسلن است که برای بازسازی دوباره دندان طبیعی ساخته میشود و استحکام و ارتجاعیت قابل مقایسه ای با مینای دندان طبیعی فراهم میکند.
بهترین راه برای انتخاب نوع روکش دندانی با توجه به تفاوت دندانهای مختلف و افراد مختلف در پارامتر های مربوط به دهان و دندان مشورت با پزشک است. دندانپزشک شما شروع به آنالیز دندان ها و طرح لبخند شما کرده و تشخیص لازم را میدهد.
How & why:
روکش لمینت پرسلن شامل چندین لایه نازک سرامیکی است که جایگزین مینای دندان طبیعی میشود. برای این کار مقدار بسیار کمی از مینای دندان طبیعی حذف یا تراشیده میشود( کمتر از 1 میلیمتر).
این کار از این جهت که فضایی جهت نشست روکش در دهان ایجاد میکند و همچنین میتواند در بازسازی فانکشن و جلوه ی دندان نقش مهمی ایفا کند حائز اهمیت است.
Benefits:
زمانی که روکش به طور اختصاصی برای یک دندان ساخته شد و در دهان جایگزین گردید تقریبا میتوان گفت فرقی بین روکش با دندان طبیعی وجود ندارد.
برخلاف دندان طبیعی روکش در برابر لکه قهوه چای سیگار و ... مقاوم است چون از مواد با کیفیت و تکنولوژی بالا ساخته شده. برای دندانهایی که به سفید کردن حساس اند یا مقاوم اند روکش میتواند راه حل خوبی باشد.
Maintaining:
نگه داری از روکش پرسلن آسان است. با آن میتوان مثل دندان عادی رفتار کرد.مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور روتین و استفاده از خمیر دندان بدون خاصیت سایندگی و دارای فلوراید به طور خاص به افراد توصیه میشود. ویزیت توسط دندان پزشک و ارزیابی روکش و رفتار آن در دهان پس از جایگزین شدن آن در دهان نباید فراموش شود!
Dental implant
ایمپلنت دندانی در حقیقت یک ریشه مصنوعی است که در فک بیمار قرار داده میشود تا یک بریج دندانی یا دندان جایگزین شده را ساپورت کند. این روش میتواند پیشنهاد مناسبی برای کسانی باشد یک یا چند دندان را بر اثر بیماری هایی مثل بیماری های پریودنتال از دست داده اند.
Type of dental implant:
(Endosteal (in the bone:
این نوع ایمپلنت از متداول ترین انواع ایمپلنت است. قطعات مختلفی شامل پیچ و سیلندر و تیغه توسط جراحی در استخوان فک قرار داده میشود.
هر ایمپلنت میتواند یک یا بیشتر از یک دندان را پشتیبانی کند.
از این نوع میتوان در بریج ها یا دست دندان متحرک مورد استفاده قرقار گیرد.
Sobperiosteal:
این نوع ایمپلنت بر روی ریج یا استخوان فک به کمک فریم وورک فلزی قرار گرفته و توسط لثه تقویت میشود تا بتواند پرئتز را نگه دارد.
این ایمپلنت برای بیمارانی استفاده میشود که ازاستفاده از دست دندانهای متداول عاجز اند یا کمترین ارتفاع ریج یا استخوان فکی را دارند.
بسته به شرایط خاص شما و نوع ایمپلنت مورد نیازتان طرح درمان میتواند برایتان متفاوت باشد.
1 دندان----1 ایمپلنت و یک تاج
چندین دندان---ایمپلنت به صورت بریج
تمام دندان ها---ایمپلنت های ساپورت کننده بریج یا دنچر کامل
یکی از مهمترین بخشهای این پروسه جراحی آن است که طی آن مشخص میشود کجای ریج به عنوان محل کاشت ایمپلنت انتخاب شود.
در جراحی یک کانال کوچک (در حقیقت یک سوراخ) در استخوان فک تحت پروسه تراش استخوان یا استئوتومی فراهم میگردد که جای قرارگیری ایمپلنت است.
بدنه ایمپلنت استریل است و بسیار مهم است که در طول فرایند جاگزینی و جراحی آلوده نشود.
با رادیوگرافی میتوان مطمئن شد که ایمپلنت در جای خود به طور صحیح قرار گرفته.
Tooth whitening
این روش میتواند راه موثری برای روشن تر و درخشان تر کردن رنگ دندان شما باشدبدون اینکه لایه ای از سطح آن برداشته شود. شاید این روش نتواند رنگ دندان شما را کامل عوض کند اما تا حد زیادی کدورت رنگ آن را برطرف میکند.
Why would I need to do that?
دلایل مختلفی وجود دارد که شما را برای انجام آن ترغیب کند.
همان تفاوتی که در رنگ پوست و موی افراد وجود دارد در دندانهای آنها نیز از نظر رنگ و جنس موجود است. تعداد کمی از افراد دندانهای کاملا سفید و درخشان دارند که با افزایش سن این رنگ کدر و کمرنگ میشود که علاوه بر بالا رفتن سن میتواند تحت تاثیر انواع غذا و نوشیدنی مثل چایی و قهوه و شراب و یا سیگار کشیدن و ... قرار بگیرد.
How?
بلیچینگ تخصصی از متداول ترین روش های سفید کردن دندانهاست. در این روش ابتدا پزشک شما یک محافظ شیشه ای یا ژل مانند را روی لثه شما قرار میدهد تا از آن محافظت کند. سپس مواد سفید کننده را با استفاده از یک تری اختصاصی که متناسب دهان و دندانهای شماست روی دندانها قرار میدهند.
عامل فعال در این ماده هیدروژن پراکساید یا کاربوماید پراکساید است که اکسیژن از این مواد وارد مینای دندان شده و آن را روشن تر میکند.
روکش
روکش برای ترمیم دندانهایی مورد نیاز است که:
1-
بدلیل پوسیدگی ازبین رفته
2-
بدلیل تروما یا ضربه آسیب دیده
3-
پوسیدگی یا عفونت کانال ریشه داشته
4-
دارای ترک یا شکستگیه مشخص باشد.
گاهی اوقات به این روکش ها capنیز گفته میشود.پرکردن دندان میتواند روش موثر و بهینه ای جهت جایگزینی و ترمیم بخشی از دندان ازدست رفته باشد اما این روش در مواردی که بخش قابل توجهیاز دندان آسیب دیده یا از دست رفته باشد موثر و کارامد نیست.
تصمیم بر استفاده از روکش بستگی به میزان آسیب دیدگی یا مقدار از دست رفته ی ساختار دندان، محل دندان در قوس فکی، میزان خوش بینی در موفقیت روکش، شرایط و ویژگی های پریودنتال دندان و بسیاری دیگر از فاکتورها دارد.
در حقیقت تصمیم شماست که پس از مشورت با پزشکتان باید بگیرید.
روکش ها یا کاملا از جنس فلزاند یا پرسلن یا ترکیبی از این دو به نام PFM .
در روکش PFM بخش زیرین یا فریم روکش از جنس فلز است تا استحکام و دقت لازم جهت تطابق و نشست کار روی کست را فراهم کند.بخش بیرونی روکش از جنس پرسلن و به رنگ دندان است تا دوام و زیبایی کار را فراهم کند.
 
اکنون از نوعی سرامیک جدید در زمینه ی زیبایی استفاده میشود به نام IPS که جهت تظاهری طبیعی از دندان از لحاظ رنگ و زیبایی و استحکام طراحی شده.
به علاوه از زمانی که افراد مختلف به فریم های فلزی بیس متال دارای نیکل آلرژی نشان دادند، از آلیاژهایی با درصد بالای طلا استفاده شد.
روکش به حداقل بخشی از دندان جهت نشست و عملکرد صحیح نیاز دارد. اغلب اگر بخش عظیمی از دندان از دست رفته باشد پروسه ای به نام crown buildup نیاز است تا در این پروسه با استفاده از مواد ترمیم ساختار مورد نیاز دندان جهت پشتیبانی روکش ساخته شود.
پروسه ساخت روکش دو یا سه مرحله دارد:
1-
دندان بی حس شده و جهت قالبگیری و ساخت روکش آماده سازی میشود(تراش دندان و یا crown buildup) سپس یک قالب دقیق از دندانها تهیه میشود و روکش موقت ساخته میشود و برای بیمار سمان میشود تا دندان مورد نظر را تا ساخته شدن روکش اصلی از انحراف و تغییر وضعیت محافظت کند.
سپس درجه رنگ پرسلن انتخاب میشود.
2-
روکش در لابراتوار ساخته شده وجهت چک کردن تطابق و نشست و ثبات کامل و صحیح امتحان میشود.در وهله ی بعد adjust شده و در صورت تطابق کامل توسط سمان دائمی و دارای فلوراید به دندان تراش خورده چسبانده میشود.
مهمترین نکته که باید بنحوی مد نظر قرار داده شود این است که بسیار مهم است که روکش با دقت و تطابق روی دندان قرار بگیرد زیرا تطابق بالاتر یعنی ثبات و دوام بالاتر روکش.
در هر مرحله از ساخت روکش باید ارزیابی کنترل کیفیت انجام گیرد. و حتی گاهی باید برخی مراحل دو یا سه بار تکرار شود.
مراقبت کردن:
شما همیشه نیاز به مراقبت از روکش دندانتان دارید. این دندان همچنان مستعد پوسیدگی است. در مرز روکش با خط لثه که روکش با دندان تماس پیدا میکند و همچنین ناحیه ی مارژین که روکش با دندانهای کناری در تماس است میتواند محل تجمع و رشد باکتری ها و پلاک دندانی باشد.
رعایت بهداشت دهان و دندان (مسواک و نخ دندان و دهانشویه)جهت تمیز نگه داشتن روکش و بقیه ی دندانها و جلوگیری از پوسیدگی مجدد لازم است.
پاسخ
 سپاس شده توسط شماره مجازی امارات ، تلگرام ضد فیلتر 2023


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان