انجمن سایت کلیدستان


رتبه موضوع:
 • 0 رای - 0 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
لمینیت دندان

لمینیت دندان

#1
لمینیت دندان
 در واقع یک لایه همرنگ دندان در راستای اصلاح فرم دندانی، اصلاح طرح لبخند و بهبود وضعیت سلامت دندانها است و به عنوان یکی از متداول ترین رویکردهای درمانی ترمیم زیبایی دندان پزشکی امروزه متقاضیان زیبایی دارد.
انواع لمینیت دندان
لمینیت دندان شامل دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی است. سرامیکی موسوم به پرسلن ونیر، از جنس سرامیک یا چینی است که علاوه بر ظاهر زیبا ثبات رنگی بیشتری دارد و در مقایسه با لمینیت دندان کامپوزیتی از مقاومت بیشتری برخوردار است. لمینیت دندان سرامیکی بعد از قالب گیری در لابراتور توسط پزشک متخصص ساخته میشود. لمینیت دندان سرامیکی در واقع یک پوسته نازک سرامیکی با قطر نیم میلیمتر بوده که با استفاده از باندهای رزینی بر روی دندان فرد چسبانده میشود و هدف از به کار گیری این روش رفع لکه‌ها، تغییر رنگ دندان، اصلاح انحراف تاج دندان و حذف فواصل بین دندانی و مرتب سازی دندانها و بعلاوه ترمیم لب پریدگی دندان است.نحوه انجام لمینیت دندان سرامیکی به این صورت است که بعد از تراش مقداری از مینا دندان فرد و در نهایت قالب گیری از دندان تراش خورده، بر روی دندان یک ترمیم موقتی قرار جای می گیرد و قالب تهیه شده برای لابراتور ارسال خواهد شد. بر اساس تجویز پزشک متخصص و با توجه به رنگ مورد نظر انتخاب شده از سوی فرد، فرم لازم توسط لابراتور تهیه میشود و در جلسات درمانی بعدی لمینیت دندان آماده شده بر روی دندان‌ (های) فرد چسبانیده می‌شود.
مهمترین مزایای لمینیت دندان سرامیکی شامل موارد زیر است:
 • زیبایی طبیعی و چشم‌نواز به دلیل انعکاس‌دهی نور در سطح باند شونده به دندان
  مقاومت و استحکام‌پذیری بسیار بالا در مقایسه با لمینیت دندان کامپوزیتی
  عدم امکان رنگ‌پذیری و مقاومت مناسب در برابر تغییرات رنگی
  کاهش التهاب لثه و سازگاری مناسب با وضعیت لثه‌ها
  عدم نیاز به بی حسی در طول درمان
  تراش محافظه کارانه‌تر در مقایسه با روکش دندان
  انجام مراحل درمان در 2 جلسه

  لمینیت دندان کامپوزیتی در مقایسه با مدل سرامیکی، تراش کمتری به دندان داده میشود یا در برخی موارد نیاز به تراش ندارد اما میزان براق بودن و همچنین تنوع رنگی آن بیشتر است. باید گفت هزینه لمینیت دندان کامپوزیتی کمتر است.  
 • در موارد زیر نمی‌توان از لمینیت دندان کامپوزیتی استفاده کرد: بیماران دارای سایش شدید، افراد دارای دندان قروچه، افراد دارای بهداشت دندانی ضعیف، به هم ریختگی‌های شدید دندان و ..
  مهمترین گام برای انجام لمینیت دندان کامپوزیتی برخورداری از بهداشت دهان برای دستیابی به موفقیت در این درمان زیبایی دندان‌پزشکی است. می‌بایست پیش از لمینیت دندان هر نوع پلاک، بیماری لثه یا جرم برطرف شود. در برخی از موارد پیش از درمان اصلی لمینیت دندان کامپوزیتی، فرم نهایی لبخند بیمار با استفاده از یک مدل موقت لمینیت دندان کامپوزیتی بر روی دندان‌های وی قرار می‌گیرد تا در صورت رضایت وی، درمان برای او انجام شود.
  ایزوله‌سازی دندان‌ها و اسید زدن و شست و شوی دندان‌ها، خشک کردن آنها و استفاده از کامپوزیت‌های مخصوص برای انجام ونیر موسوم به کامپوزیت‌های زیبایی در راستای اصلاح طرح لبخند برخی از مراحل انجام لمینیت دندان کامپوزیتی است.
  لمینیت دندان برای افرادی که دندان های یکدست ندارند، رنگ دندان هایشان بد است و دندان‌هایشان از فرم مناسبی برخوردار نیست، یا حتی لبه دندان شکسته، ترک خورده و می‌خواهند با لمینیت دندان به اصلاح طرح لبخند خود بپردازند، مناسب می باشد. از دگر سو، لمینیت دندان برای افراد دارای پوسیدگی وسیع دندان، سایش شدید مینای دندان یا افراد دارای دندان قروچه مناسب نیست.
 
 • ملاحظات پس از درمان لمینیت دندان
بعد از لمینیت دندان و در کل برای هر درمان ترمیمی در دندان پزشکی رعایت نکات بهداشتی سلامت دهان و دندان بسیاری لازم و ضروری است به طوریکه علاوه بر رعایت اصول و قواعد بهداشتی، بهره گیری از دستگاه‌های پیزوالکتریک جرم گیری باید با احترام صورت گیرد. استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید روی لمینیت دندان اثرات منفی دارد از این رو پیش از استفاده از دهان شویه با پزشک متخصص لمینیت دندان مشورت نمایید.
 • دکتر آشتیانی با اتکاء به سال‌ها تجربه، تحصیلات علمی از برترین دانشگاه‌های علمی معتبر و گذراندن دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی درمان‌های زیبایی دندانپزشکی و استفاده از برترین و به روز ترین تجهیزات و ابزارهای نوین پزشکی بهترین سطح کیفیت خدمات لمینیت دندان را در اسرع وقت و مقرون به صرفه برای مراجعین خود ارائه می‌نماید.
پاسخ
 سپاس شده توسط شماره مجازی امارات ، تلگرام ضد فیلتر 2023


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان