انجمن سایت کلیدستان


رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنایی با طراحی نما

آشنایی با طراحی نما

#1
آشنایی با طراحی نما
[عکس: E.jpg]
تعریف نما: به قسمت بیرونی هر سازه اي نما گفته می شود. نما یکی از مهمترین اجزا در ساختمان است. به طور کلی وجود نما معرف ساختمان بوده و تاثیر بسزایی بر افراد و بازدیدکنندگانی دارد که براي بار نخست به محوطه ساختمان قدم گذاشته آن را مشاهده می کنند. انسان ها براي حفاظت از خود در برابر خطرات محیطی چون حیوانات وحشی، مهاجمان، تغییرات آب و هوایی همچون برف و باران، طوفان، سیل و غیره اقدام به ساخت خانه کردند. این خانه هاي اولیه کمترین روزن براي ورود و خروج را شامل می شد تا از خطرات احتمالی ذکر شده در امان بمانند. اما هرچه گذشت متوجه نیازهاي جدیدي در خانه هاي خویش شدند. به عنوان مثال ورود و خروج هوا به داخل خانه جهت تهویه هوا، سرما و گرما که در فصول مختلف سال اتفاق می افتاد؛ از این رو نیاز به پوسته جدیدي را در ساختمان هاي خویش احساس کردند و اهمیت و تاثیر گذاري این پوسته براي آنها روشن شد. 

 طراحی نماي کامپوزیتی در طراحی نما دو مورد مهم و اساسی وجود دارد که پرداختن به آن بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. اول اینکه از آنجایی که نما خارجی ترین پوسته ساختمان به حساب می آید متاثر از شرایط جوي بوده و براي جلوگیري از آسیب به آن از مصالحی استفاده شود که علاوه بر مقاومت در برابر این شرایط جوي زیبایی لازم را نیز داشته باشد و دوم شرایط اقلیمی و فرهنگی منطقه اي که بنا در آن ساخته شده است در نظر گرفته شود. به این ترتیب که بنا باید با ساختمان هاي اطراف به لحاظ اقلیم و مسائل فرهنگی هماهنگ بوده و تاثیر سوئی در زیبایی ظاهري محل نداشته باشد. اصولاً طراحی نماي ساختمان به دو صورت اجرا می شود. نماي کلاسیک و مدرن که این نوع نماها با توجه به نوع کاربري به انواع نماهاي مسکونی، اداري و نماهاي تجاري تقسیم بندي می شود.با توجه به متریال هاي استفاده شده در بنا آن را به انواع نماهاي سنگی، سیمانی، چوبی، آجري، نماي شیشه اي 
 دسته بندي می کنند. ویژگی نما : به این دلیل که نماهاي ساختمان به عنوان عایق و لایه محافظ بنا محسوب می شوند و از طرفی زیبایی بنا را سبب می شود می بایست داراي مشخصات فنی و ویژگی هایی باشد که به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم: 1-محافظت از نما در مقابل تاثیرات جوي مانند سرما و گرما: هر کدام از مصالح ساختمانی که براي ساخت نما استفاده می شود داراي ویژگی هاي مخصوص به خود می باشد و با توجه به این مساله یک نماي موفق نمایی است که علاوه بر زیبایی در حفظ انرژي نیز موثر باشد و مانع اتلاف انرژي گردد که این مستلزم استفاده از مصالحی است که ضریب انتقال حرارتی کمتري داشته باشد. 2-استفاده از نما به عنوان عایق: از آنجایی که یک ساختمان می تواند در جایی شلوغ در مرکز شهر و یا در حاشیه بزرگراهی که محل عبور خودروها است و یا حتی کنار کارخانه یا مراکز پر سر و صداي دیگري واقع شده باشد از این رو نما می تواند به عنوان عایق و پوششی محافظ در برابر صوت عمل نماید. 3-استفاده از نما به عنوان رابط بین قسمت هاي داخلی و خارجی بنا: نماي یک بنا همانگونه که محافظی براي اجزاي داخلی یک بنا در برابر محیط بیرونی میباشد باید بتواند ارتباط بین محیط خارج بنا با داخل را نیز برقرار نماید. به عنوان مثال ورود نور خورشید به داخل ساختمان و همچنین استفاده از مناظر بیرونی بنا از داخل ساختمان 4-نما به عنوان یک معرف: نما می تواند معرف شخصیت مالک و ساکنان ساختمان بوده و حتی می تواند معرف موقعیت مکانی ملک و همچنین نوع کاربري آن باشد. از طرفی نما را می توان به عنوان چهره ساختمان تلقی کرد که در مقابل دید عموم قرار دارد. زیبایی نما معرف شخصیت ساختمان و حتی معرف مهندس معمار و طراح آن می باشد و نشان دهنده هنر و کیفیت کار ایشان می باشد. 5 -نما به عنوان عنصري از نماي مجموعه شهري: با توجه به اینکه نماي ساختمان یکی از نماهاي موجود در شهر می باشد از این رو زشتی و زیبایی آن نیز می تواند بر کل محل تاثیر گذار باشد. 6-نما به عنوان معرف شرایط محیطی: نماي هر ساختمان بسته به محلی که در آن قرار دارد و همچنین بر اساس شرایط محیطی مانند شرایط آب و هوایی، نزدیکی به گسل یعنی زلزله خیز بودن منطقه، باد و طوفان، آلودگی هوا و میزان آلاینده هاي موجود در هوا و همچنین انواع مصالحی که براي آن استفاده شده است کاملاً متفاوت می باشد. نماي ساختمان منطقه اي گرمسیري با نماي ساختمان در یک منطقه صنعتی کاملاً متفاوت می باشد.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی نما  به سایت وی تی اس لند مراجعه نمایید.
پاسخ
 سپاس شده توسط شماره مجازی امارات


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان