انجمن سایت کلیدستان


رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

#1
از ارتودنسی متحرک، برای مرتب کردن دندان ها در شرایطی استفاده می شود که یا نامنظمی دندان ها کم بوده و تنها در یک یا دو دندان باشد یا اینکه سن بیمار برای انجام درمان ارتودنسی ثابت، کم است یعنی هنوز دندان های شیری با دندان های دائمی جایگزین نشده اند. دستگاه های متحرک هر چند در مرتب کردن دندان ها به اندازه انواع ثابت موثر نیستند، اما در رفع ناهنجاری های فکی در سنین رشد می توانند بسیار موثر باشند.


انوع مختلفی از این دستگاه ها وجود دارند که بسته به اینکه مشکل فکی، کوچک بودن فک پایین، فک بالا یا بزرگ بودن هر یک از آنها نسبت به دیگری است، از انواع خاص در سنین مشخصی استفاده می شود. ارتودنسی متحرک شامل دو دسته کلی می شود یک گروه عبارتند از پلاک های متحرک ساده برای حرکات جزئی دندانی و گروه دیگر شامل پلاک متحرکی که برای رفع ناهنجاریهای فکی مانند عقب بودن فک پایین یا بالا به کار می رود (ارتوپدی فک).

پلاکها ممکن است تک فکی و يا دو فکی (روی هر دو فک بالا و پايين) باشد شما میتوانید خودتان آن را در دهانتان بگذارید و هر وقت خواستید از دهانتان خارج کنید. دندانپزشکان اغلب به شما خواهند گفت فقط برای غذا خوردن و شستشو این پلاکها را از دهانتان خارج کنید و در بقیه ساعات روز آن را در دهانتان نگه دارید تا نیروی کافی را به دندانها و فکتان وارد کنند، فراموش نکنید که شما در صورتی نتیجه مطلوبی از درمان خود با این وسایل خواهید گرفت که به طور دقیق در استفاده از آن با متخصص ارتودنسی همکاری کنید و پلاک را درست و به میزان کافی در طول روز در دهانتان نگه دارید.


یکی دیگر از موارد استفاده از ارتودنسی متحرک زمانی است که بیمار ارتودنسی ثابت را از دهان خود خارج می کند. در این زمان موقع نگهداری و مراقبت از دندان ها می باشد. اگر فرد از برداشتن ارتودنسی ثابت از ارتودنسی متحرک استفاده نکند احتمال اینکه دندان ها به حالت اولیه ود بازگردند بسیار زیاد است.


دستگاه ارتودنسی متحرک انواع گوناگونی دارد که انتخاب نوع آن به متخصص ارتودنسی بستگی دارد. از انواع معروف ارتودنسی متحرک می توان به پلاک های متحرک هاولی، پلاک های متحرک وکیوفرم، پلاک های ثابت یا دائمی اشاره نمود.


نحوه استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک به این گونه است:

دستگاه ارتودنسی متحرک باید در طول شبانه روز روی دندان ها باشد و فقط در هنگام ورزش و غذاخوردن و شنا کردن از دهان خارج شود.

همچنین دستگاه ارتودنسی متحرک زمانی که از دهان خارج شد باید در جای امنی نگهداری شود زیرا این دستگاه بسیار شکننده است و همچنین هزینه آن بسیار بالاست.

دستگاه ارتودنسی متحرک اگر از دهان خارج شود باید دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار بگیرد.

برای شستشوی دستگاه ارتودنسی متحرک به هیچ عنوان نباید از آب گرم و جوش استفاده شود زیرا باعث آسیب زدن به دستگاه ارتودنسی می شود.

دستگاه ارتودنسی متحرک باید هفته ای یک بار در محلول شستشو قرار بگیرد تا جرم آن کاملمزایای ارتودنسی متحرک متعدد با اهمیت بوده و به شرح زیر هستند:
• امکان خارج کردن پلاک متحرک ارتودنسی از دهان در هنگام صرف غذا
این شرایط باعث می شود بیمار از غذا خوردن خود لذت برده و ذرات غذا در فضای بین بریس و دندان گیر نکند. این ویژگی می تواند احتمال فرسایش و ایجاد پوسیدگی دندان را کاهش دهد.
• قابلیت آسان تمیزکردن
تمیز کردن این نوع بریس ها بسیار ساده تر از سیم ها و بریس های ارتودنسی ثابت است. می توان این ابزارها را به آرامی با استفاده از یک مسواک و خمیردندان مناسب تمیز کرده یا این ابزارها را برای مدت 15 دقیقه در یک لیوان آب و محلول تمیز کننده قرار داد.
• عدم نیاز به چسب دندانپزشکی
ارتودنسی متحرک به استفاده از چسب دندانپزشکی برای تثبیت در ناحیه جلوی دندان نیازی ندارد و به همین دلیل پس از برداشتن آن، اثر یا علائم خاصی از بریس بر روی دندان باقی نمی ماند.
• جایگذاری آسان
ورود مجدد این نوع بریس ها در دهان به سادگی صورت می گیرد. در ضمن لازم است در طول شبانه روز به مدت 22 ساعت از آن ها استفاده شود.
• برخورداری از ظاهر و رنگ مناسب
این نوع بریس ها از مواد دارای ظاهر مناسب، همرنگ دندان یا شفاف ساخته شده و به همین خاطر تمایل بیمار به استفاده از آن ها بیشتر است.
• مناسب استفاده ی کوتاه مدت
این نوع بریس ها برای صاف کردن دندان ها در طول مدت چند هفته مناسب هستند.
• هزینه ی مقرون به صرفه
هزینه استفاده از این نوع بریس ها مناسب بوده و امکان پرداخت این هزینه با استفاده از طرح های پرداخت قابل انعطاف وجود دارد.
پاسخ
 سپاس شده توسط شماره مجازی امارات ، تلگرام ضد فیلتر 2023


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان