انجمن سایت کلیدستان


رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراحل طراحی سایت

مراحل طراحی سایت

#1
يکي از بزرگترين مشکلاتي که در روند مراحل طراحي سايت پيش مي آيد، عدم اطلاعات کافي در کارفرما و نداشتن تعريف دقيق از پروژه است. اين مشکل باعث کاهش سرعت انجام پروژه و کاهش نسبي کيفيت انجام کار مي شود . بسياري از پروژه ها به دليل اين که مراحل طراحي سايت به درستي و با ترتيب مناسب انجام نشده اند، به شکست مي خورند. مثلا وقتي کارفرما بعد از انجام مراحل اوليه و بعد از طراحي گرافيکي قالب و پياده سازي نسخه وب بخواهد ساختار گرافيکي قالب را تغيير دهد، پروژه متوقف مي شود و بايد دوباره همه مراحل قبلي تکرار شوند و هزينه و زمان بيشتري براي طراحي سايت صرف مي شود.
اين متن جهت مشخص شدن روند طراحي سايت و خلاصه اي از مراحل طراحي سايت نوشته شده است تا کارفرمايان ديد کلي از پروژه داشته باشند.
شناخت نياز هاي صاحب سايت :
در اين مرحله صاحب سايت نيازهايي را که باعث شده به خاطر برطرف کردن آنها به فکر طراحي سايت بيفتد مطرح مي کند. شرکت طراحي سايت هم با توجه به تجربه اي که در طراحي سايت دارد براي برطرف کردن هر کدام راهکاري تعريف ميکند و پيشنهادات مختلفي ارائه مي دهد.
ترسيم اهداف سايت :
هدف عمده سايت هاي تجاري فروش بيشتر از طريق سايت مي باشد. در سايت هاي غيرتجاري هم بازديد بيشتر کاربران از مهم ترين اهداف مي باشد. براي رسيدن به اهداف سايت در درجه اول بايد مخاطبين سايت شناسايي شوند و بازار هدف اصلي مخاطبين مشخص شود. مثلاً براي سايتي که در زمينه فروش پوشاک کودکان مشغول است، بازار هدف، والدين يا ترجيحاً مادراني هستند که فرزند کوچک دارند . شناخت مخاطب به ما کمک مي کند تا در همه مراحل طراحي سايت علايق او را بشناسيم تا سايت طراحي شده از همه نظر مورد تأييد و علاقه جمع زيادي از بازار هدف مخاطبين باشد.
تعيين مسير حرکت طراحي سايت :
با مشخص شدن اهداف سايت ، بايد مسير رسيدن به اين اهداف هم از قبل برنامه ريزي شده و مشخص باشد.آماده سازي خلاصه اي از متون سايت،آماده سازي تصاوير سايت،امکاناتي که در آينده به سايت اضافه مي شود،روش هايي که قرار است براي تبليغات سايت مورد استفاده قرار بگيرد،زمان بندي سايت براي ماههاي آينده و ... نکاتي است که اگر قبل از طراحي براي آنها  برنـامه ريزي شود ، سرعت انجـام پروژه را بالا مي بــرد و درگيــري فکري را براي آينده از بين مي برد و مي توان در مراحل بعد به نکات مهم تري در مورد پيشرفت سايت فکر کرد.
تحليل و بررسي بازار و بررسي جايگاه رقبا :
شركت‌ها به منظور افزايش فروش در بازارهاي مختلف،نيازمند برنـــامه ريزي دقيقي هستند؛که بر مبناي روش هاي
جديد تبليغاتي و استراتژي هاي رقيبان انجام ميشود. چرا كه بدون در نظر گرفتن وضعيت شركت‌هاي رقيب ومشخص كردن نقاط قوت و ضعف، نمي‌توان به برتري و جايگاه متمايز نسبت به رقبا دست يافت.در همين راستــا براي طراحي سايت جديد هم بايد  سايت هاي رقبا را که مشغول به کار هستند بررسي کرد تا با توجه به نقاط قوت و ضعف آنها ، سايت جديد به خوبي طراحي شود. تحليل سايت هاي رقبا مي تواند از لحاظ امکانات سايت ، گرافيک سايت ، نوع تصاوير سايت ، متن هاي سايت و . . . باشد.

ترسيم طرح اوليه سايت روي کاغذ :
در اين مرحله با توجه به کل اطلاعات جمع آوري شده در مراحل قبل و با لحاظ کردن سليقه و نظرات کارفرما ، طرحي به صورت اتود روي کاغذ پياده مي شود . در اين اتود ساختار و چارچوب اصلي طراحي سايت مشخص مي شود و امکانات صفحه اول سايت روي کاغذ قابل مشاهده و بررسي است .
پياده سازي طرح گرافيکي با فتوشاپ :
در اين مرحله نماينده پيمانکار با بخش گرافيک شرکت جهت تصميم گيري در مورد قالب سايت به بحث و گفتگو مي پردازند . مدتي پس از جلسه مربوط به قالب گرافيکي ، طرح نمونه طراحي مي شود و پس تأييد مدير پروژه و ناظر کيفي ، جهت مشاهده و تأييديه کارفرما ارسال مي گردد . پيمان کار مي تواند به تعداد نامحدود بدون هزينه اضافي درخواست طراحي مجدد و يا تغيير در طرح نمايد و در صورت تأييد نهايي قالب گرافيکي ، جهت کد نويسي قالب به دپارتمان مربوطه ارسال مي شود.
پياده سازي قالب سايت در محيط وب :
در اين مرحله قالب توسط برنامه نويسان متخصص سمت کلاينت با اخرين تکنيک ها کد نويسي مي شود.طرح کد نويسي شده مطابق با قرارداد جهت تأييد پيمان کار ارسال مي شود. در اين مرحله پيمان کار مي تواند قالب گرافيکي را با آنچه که کدنويسي شده است مقايسه نمايد و در صورت مطابقت کامل و رضايت از عملکرد قسمت هاي مختلف تأييديه دوم را جهت تحويل نهايي ارسال نمايد، در غير اين صورت مي تواند درخواست اصلاحات در طرح ارسالي بدون هزينه اضافي نمايد.
قالب کد نويسي شده چک ليست هاي فراواني جهت تطابق با استانداردهاي مشخص شده خواهد گذراند. در نهايت پس از بررسي مدير پروژه و ناظران مربوطه جهت تأييد نهايي به پيمان کار ارسال ميگردد.
پاسخ
 سپاس شده توسط شماره مجازی امارات ، تلگرام ضد فیلتر 2023


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان