انجمن سایت کلیدستان


رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دروازه سنگی

دروازه سنگی

#1
در زمان های دور وارد شدن به هر شهر نیاز به عبور از حصار های اطراف آن شهر داشت و هر شهری با دیوار های مستحکم در اطراف خود امنیت خود را تامین میکرد و هر اندازه این دیوار ها مستحکم تر بود شهر از امنیت بیشتری بر خوردار بود و هر سر زمین با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی خود دیواری با استحکام در اطراف خود میساخت.
کشور ایران نیز به خاطر قرارگیری در موقعیت خاص جغرافیایی همواره مورد هجوم دشمنان قرار گرفته است و همین اتفاق موجب شده تا در گوشه و کنار این سرزمین کهن، مردم به فکر محافظت از خود بیافتند. در جایی با هوش و ذکاوت پناهگاهی را در دل زمین ساخته و مواقع حمله دشمن به آن پناه برده اند.
بسیاری از این مناطق را در ایران میتوان از نزدیک دید و از آن لذت برد.یکی از خاطرات زیبای من در سفر به ایران زمانی بود که من برای بازدید از یکی از این بناهای تاریخی به این کشور آمدم و در ابتدای سفر با اجاره ون سفر زیبای خودم را به همراه دوستانم آغاز کردم.
یکی از این مکان های با عظمت و زیبا در ایران دروازه سنگی بود این بنای تاریخی زیبا تنها در وازه یباقیمانده از شهر خوی است که در آن زمان به عنوان در وازهی امنیتی شهر محسوب میشد.یکی از ویژگی های این در وازه این بود که در کنار بازار سنتی شهر قرار گرفته بود و توانستیم با اجاره ون که کمک خیلی زیادی به ما کرده بود خود را به این بازار برسانیم.
دروازه سنگی تنها دروازه ی باقیمانده از آن دوران به شمار می آید. کافیست به شهر خوی وارد شوی تا با کمی کنجکاوی  و رفتن به قسمت جنوبی بازار تاریخی، به یکی از مهم ترین دیدنی ترین  این شهر برسی. البته نهم این دروازه به زبان محلی قالا قاپسی است و اکثرا این دروازه را سنگی مینامند. این اثر ارزشمند تکه ای از حصار تاریخی در جنوب شرقی شهر می باشد که برای حفاظت شهر از تهاجم دشمن و کنترل عبور و مرور ساخته شده بود و در گذشته چاله ای برای محافظت نیز در اطراف خود داشته است.این جاذبه ی توریستی به نظر من یکی از جذاب ترین نقاط ایران به شمار می آید که متاسفانه این بنای تاریخی بسیار نادیده گرفته میشود و توریست کمی را به خود اختصاص داده و به نظر من دلیل این امر این است که بسیاری از افراد همکاری لازم را برای جذب توریست ندارند امیدوارم در ایندهی نه چندان دور جاذبه های این چنینی توجه زیادی شوند تا شاهد رونق گردشگری باشیم این دروازه ی عظیم نشان از قدرت و قدمت ایرانیان باستان دارد ..
پاسخ
 سپاس شده توسط شماره مجازی امارات


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان