انجمن سایت کلیدستان

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انتگرال گیری از چه صورت انجام می پذیرد؟

ممنون جناب admin
 راستش را بخواهید فرمول اصلی بصورت زیر است که جواب آنرا نمیتوانم بگیرم. ممنون میشم اگر بتونید این را جواب بدهید.

کد:
int((1/(sqrt(2*pi))*exp(-((z-50)^2)/4)*sin(2*pi*z/10)))

پاسخ

سلام.
من کد متلب زیر را که گفته بودید اجرا کردم :

کد:
clear all
close all
clc

syms z
int(exp(2*z-z^2))

نتیجه اجرا به صورت زیر می باشد :

کد:
ans =

(pi^(1/2)*erf(z - 1)*exp(1))/2

که در آن، تابع erf وجود دارد. اگر این تابع را در help متلب جستجو کنید، فرمول آن به صورت زیر ذکر شده است :

حالا فرض کنید که این بار، مقدار z=5 را در نظر بگیریم، بنابراین، کدهای متلب زیر را می نویسیم :

کد:
clear all
close all
clc

syms z
H = int(exp(2*z-z^2))
subs(H,z,5)

نتیجه اجرای کد متلب بالا :

کد:
H =

(pi^(1/2)*erf(z - 1)*exp(1))/2

ans =

2.4090

bookbook 
لطفا برای درج کد، از دکمه مخصوص درج کد در ادیتور انجمن استفاده کنید.
در مورد برنامه نویسی، مدیران تنها راهنمایی می کنند و نوشتن برنامه نهایی، به عهده کاربران می باشد (اینجا محلی برای یادگیری است، نه سفارش کدنویسی).
کاربران باید ابتدا خود به خطایابی برنامه بپردازند، نه اینکه به محض دیدن خطا، کدها را در انجمن، copy و paste کرده و از مدیران انتظار بررسی داشته باشند.
پاسخ

ممنون جناب admin
 راستشو بخواهید من فرمول را درست وارد نکردم و یک جا را هم جا انداختم.فرمول اصلی را وارد می کنم ببینید میتونید این مشکل را حل کنید؟ ممنون و متشکر

کد:
int((1/(sqrt(2*pi))*exp(-((z-50)^2)/4)*sin(2*pi*z/10)))

پاسخ

برای مواردی که انتگرال گیری با دستور int ، پاسخ را محاسبه نمی کند، باید از دستورات مربوط به انتگرال گیری عددی استفاده کنید (البته باید حد بالا و پایین انتگرال، به صورت عدد شخص باشد).
همچنین هنگام استفاده از اینگونه دستورها، توصیه می کنم که منطقی بودن پاسخ را هم چک کنید. مثلا کد متلب زیر را ببینید :

کد:
clear all
close all
clc

syms z
f=2*z
quad(vectorize(f),0,1)

نتیجه اجرای کد متلب بالا :

کد:
f =

2*z

ans =

1.0000

پاسخ برابر 1 شده است، در صورتی که ما انتظار مقدار 2 را داشتیم (جواب 1 غلط است). این مورد را بنده در نسخه R2011a از نرم افزار متلب مشاهده کردم (اگر کدنویسی من مشکل دارد، خوشحال می شوم دوستان تذکر بدهند).

bookbook 
لطفا برای درج کد، از دکمه مخصوص درج کد در ادیتور انجمن استفاده کنید.
در مورد برنامه نویسی، مدیران تنها راهنمایی می کنند و نوشتن برنامه نهایی، به عهده کاربران می باشد (اینجا محلی برای یادگیری است، نه سفارش کدنویسی).
کاربران باید ابتدا خود به خطایابی برنامه بپردازند، نه اینکه به محض دیدن خطا، کدها را در انجمن، copy و paste کرده و از مدیران انتظار بررسی داشته باشند.
پاسخ
 سپاس شده توسط شماره مجازی امارات ، تلگرام ضد فیلتر 2023

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان