انجمن سایت کلیدستان

رتبه موضوع:
  • 1 رای - 4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تم اندروید و طریقه ساخت ان

حالا که با برنامه نویسی اندروید اشنا شدیم میخوام اموزشی متفاوت با ان را به شما بگم
اول از همه میخواهیم بدونیم که اصلا تم ((Theme اندروید چی هست پس برای اینکه با کاربردش اشنا بشید اول از همه شمارو با لانچر(launcher) اندروید اشنا میکنم پس بهتر برای درک ان به مثال زیر توجه کنید:
وقتی ما ویندوز را اجرا میکنم اجرا کننده خود ویندوز صفحه دسکتاپ را برای ما نمایان میسازد و ایکون هارا طبق اخرین شکل مرتب میکند پس میتوان گفت که لانچر ویندوز در حالت default هست چون ما تغییری در ان اجرا نکرده ایم و زمانی
که این ویندوز را نصب کردیم دارای این اجراکننده بوده است.حال به عنوان مثال ما نرم افزار the real desktop(یک نرم افزار تبدیل دسکتاب به محیط اتاق میباشد)روی کامپیوتر نصب میکنیم بعد از ان دیگر اجراکننده صفحه دسکتاپ  بر عهده ویندوز نیست و به نرم افزار واگذار شده اما این تغییر حاصل از نرم افزار بروی قسمت های دیگر کامپیوتر تاثیر نمی گذارد بطوری شکل فولدر ها و نرم افزار های دیگر و قسمت های مانند کنترل پنل دچار هیچ تغییری نمی شوند
دنیای اندروید هم همینگونه است بطوری برنامه هایی به عنوان اجراکننده یا همون لانچر برای ان طراحی شده اند که سبک و سیاق باور نکردنی به ان میدهند و پس از نصب لانچر ها شما قادر به تنظیم تنظیماتی هستید که در اجرا کننده پیشفرض گوشی غیرممکن بود.
یکی از معروف ترین و محبوب ترین لانچر ها(حداقل در بین کاربران ایرانی)go launcher می باشد
برای مثال در پیوست عکس اولی تغییرات حاصل از گوشی بدون لانچر(سمت چپ) و همان گوشی پس از نصب لانچر(سمت راست)را نشان میدهد.همانطور که مشاهده کردید گوش پس از نصب مرتب شده و پوش بندی ان نیز راحت تر انجام شده و تعیین شده که تعداد ایکون بیشتری در ان قرار بگیرد و نوار بالا و پایین حذف شده و کل صفحات به دو عدد رسیده در صورتی که در گوش سمت چپ حدود ده صفحه برنامه بود.اما تنظیمات لانچر گو به موارد بالا محدود نخواهد شد.
پس تم چی بود؟
حالا که همه چی رو فهمیدیم بهتره دیگه تم را بشناسیم.تم سبک و سیاقی هست که به لانچر اضافه میشود یعنی تم ها بطور مستقیم نمی توانند روی گوشی نصب شوند بلکه به لانچری اضافه شده و توسط ان روی گوشی اجرا میشوند و ویژگی دیگر ان ها اختصاصی بودن ان ها است یعنی هر تم برای یک لانچر خواص ساخته می شود که بر روی لانچر های دیگر قابل نصب و اجرا شدن نمیباشد اما نگران نباشید چون همانطور که گفتم لانچر گو(go launcher)در بین ایرانیان محبوب ترین است و از حدود صد درصد افرادی که از لانچر استفاده میکنند نود درصد انان از گو لانچر استفاده میکنند پس شما بدون شک باید برایاین لانچر تم بسازید

نمونه هایی از تم های این لانچر در پیوست وجود دارد برای مثال تم galaxy s که مربوط به عکس دوم پیوست و تم blue planetمربوط به عکس سوم پیوست و عکس اخر مربوط به تم فلزی یا متالیک میباشد که جالبه بدونید ساخته یکی از برنامه نویسان ایرانی است
اینرا هم بگم که تغییراتی که به وسیله تم ها بوجود می اید دل بخواهی است یعنی فرد میتواند تغییری در قسمتی بوجود بیاورد یا نیاورد.تغییرات تم ها معمولا شکل پوشه ها,شکل ایکون ها,تصویر پیش زمینه صفحه اصلی و صفحه برنامه ها,تغییر بعضی از ایکون ها,و ... را در بر میگیرد  
بزودی اموزش کامل ساخت تم را همینجا خواهم گفت تا اون موقع هرکسی سوالی داشت من در خدمتم

فایل‌های پیوست

عکس(ها)

Smile بیایید دنیا را بسازیم نه با دنیا بسازیم Smile
پاسخ
 سپاس شده توسط matrix ، admin ، میثم

خب اینجا چند تا مطلبو قبل از اینکه اموزشو شروع کنیم بگم
این فایل رو دانلود کنید و پس از دانلود از حالت فشرده خارجش کنید و وارد فولدر files شوید. دو تا فایل وجود داره اولیش اسمش go launcher exهست که فایل اصلی لانچر گو می باشد
فایل دوم هم تم پاندا کونگفو کار هست که برای نمونه گذاشتم اگر بازم تم خواستید میتونید به بازار رفته و عبارت تم
را به انگلیسی یا فارسی سرچ کنید
من گو لانچرو روی you wave تست کردم کاملا درست کار میکنه پس کاری که میکنید اینه:
you wave رو اجرا میکنید و go launcher روش نصب میکنید(طریقه نصب برنامه روی you wave)
حالا روی دکمه home که ماله خود نرم افزار هست کلیک کنید سیستم عامل که میبینه دو تا نرم افزار با قابلیت مشابه وجود داره(منظورم اجرا کننده گوشی و اجرا کننده گو هست)از شما می پرسه کدوم را استفاده کنم که دو تاشو نشونتون میده شما لانچر گو را انتخاب کنید و اگر میخواهید از این به بعد همیشه لانچر گو پیشفرض باشه گزینه use as default که توی همون پیغام هست رو تیک دار کرده بعد روی لانچر گو کلیک کنید.حال گوشی شما گو لانچری است!
حالا هر تمی را خواستید نصب کنید اما بطور خودکار اجرا نمی شوند برای اجرا:
به صفحه اصلی بروید و روی menu نرم افزار کلیک کنید که مشاهده میکنید تبی بالا می اید که قبلا نبود و مخصوص خود گو می باشد
روی add کلیک کنید و به قسمت theme بروید بر روی theme کلیک کنید و همه ی تم های نصب شده را خواهید دید و هر کدام را خواستید روی ان کلیک کنید
حالا میتونید با گو لانچر کار کنید بهتون پیشنهاد میکنم که به قسمت ها و تنظیمات مختلف گو لانچر برید و تنظیماتو دستکاری کنید ببینید چه اتفاقاتی می افتد و هر تنظیم مربوط به چی هست
برای ساخت تم شما دقیقا باید بدونید هر قسمت گو لانچر مربوط به چیه پس همین الان باید کار باهاشو شروع کنید و با همه تنظیماتش اشنا باشید برای رفتن به تنظیمات گو لانچر در صفحه اصلی روی دکمه menu کلیک گرده و روی preferencesکلیک کنید
(دقت کنید که settingsدر این تب تنظیمات خود گوشی می باشد نه گو لانچر)
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، matrix ، میثم

خب دیگه وقتشه به اموزش ساخت تم بپردازیم که اصلا کار سختی نیست(حداقل در مقایسه با ساخت بازی و برنامه)
در واقع برای ساخت تم شما به نرم افزار خاصی نیاز ندارید اما باید با محیط های نرم افزاری اشناییی داشته باشید!
همانطور که قبلا گفتم لانچر گو محبوب ترین لانچر بین کاربران ایرانی است و گفته بودم که اموزش ساخت تم هم مربوط به همین لانچر است پس ما هم از سایت خود این لانچر برای ساخت تم استفاده می کنیم پس بی درنگ به این ادرس بروید
همانطور که مشاهده میکنید شما وارد کارخانه ساخت تم گو لانچر شده اید(نیازی نیست در سایت ثبت نام کنید و یا وارد شوید اما اگر وارد شدید بهتر است)خب برای ساخت تم روی New Launcher Theme کلیک کنید.چندتا گزینه برای شما می  اورد که با توجه به سطح خود روی ان کلیک کنید اما پیشنهاد میکنم همیشه روی Advanced Modeکلیک کنید چون امکانات و اختیارات بیشتری بهتون میده و اونقدرا هم که از اسمش میاد نسبت به سطح های دیگه پیچیده و سخت نیست.
خب الان با یک محیط نرم افزاری روبرو شدیم که من برای راحتی کار اونو به سه ستون تقسیم میکنم:
ستون سمت چپ که مربوط به بخش های مختلف گوشی هست و ستون وسط که صفحه گوشی و تصویر نهایی رو نشونمون میده و دراخر ستون سمت راست که داده ها وعکس های هر قسمت ستون سمت چپ را نشونمون میده.
خب الان فکر میکنم کار راحت شد چون فقط کافیه هر قسمتو توی ستون سمت چپ انتخاب کنیم و توی ستون سمت راست عکسای مربوط به اونرو ویرایش کنیم و دراخر نتیجه را در ستون وسط مشاهده کنیم(توی پست قبل گفته بودم که برید و با تنظیمات گو لانچر کار کنید و بدونید هر قسمت چه کاری را انجام میده حالا هم ستون سمت چپ کلیه قسمت هایی است که در گو لانچر و تنظیماتش وجود داشت)حالا اگرهم زیاد با گو لانچر کار انجام ندادید اینجا با کمی دقت میتونید بفهمید هر قسمت مربوط به چیه
مثلا وقتی رویindicator کلیک کنید شاید ندونید اصلا چی هست ولی با نگاه کردن به عکس های ستون سمت راست و دقت در ستون وسط میفهمید همان نماد هایی است که به تعداد صفحه ها وجود دارد و زیر یا بالای ان ها قرار میگیرند بقیه قسمت هارا هم می توانید بدین گونه ویرایش کنید و اگر هم در قسمتی اطلاعات کافی نداشتید ویا ایده ای برای ویرایش ان نبود ان را به حال خود رها کنید تا در حالت پیشفرض بماند.چندا مطلب در خصوص نوار بالای سایت بگویم که اگر تم شما کامل نبود و خواستید انرا ذخیره کنید می توانید با کلیک بر روی گزینه ذخیره در سرور(گزینه5 در پیوست) انرا در همان سایت ذخیره کنید(این قابلیت نیاز به ورود به سایت داره گفته بودم که اگه وارد شید بهتره برای همین جا بود!) اما شما می توانید با کلیک بر روی ذخیره بر روی هارد دیسک(گزینه6 در پیوست) انرا روی کامپیوتر خود بصورت یک فایل فشرده ذخیره کنید و بعدا با گزینه باز کردن فایل زیپ(گزینه3 در پیوست)انرا بازیابی کنید(گفته بودم که اگه وارد نشید اشکال نداره برای همین جا بود!).شما با گزینه جدید(گزینه2در..)میتونید یه فایل جدید بسازید و یا با گزینه خانه(گزینه1...)به صفحه اصلی بازگردید.همه با گزینه 4 اشنایی دارند پس نیازی به توضیح نداره اما بین همه گزینه ها مهمترین گزینه گزینه اخره(گزینه 7 در پیوست)که بعد از اینکه تمام کار های تم خود را انجام دادید و اماده دریافت ان بودید روی این گزینه کلیک کنید.بعد براتون یه فرم میاره که انرا کامل کنید وروی پکیج کلیک کرده و تم خود را دانلود کنید.همین

چندتا نکته را جهت بهبود تم و یا برنامه خود از من داشته باشید
1.کیفیت
بی شک مهمترین جنبه هر برنامه ای کیفیت ان است که باعث محبوب شدن ان می شود.اگر شما میخواهید برنامه اندرویدی را در بازار ارائه دهید باید از حداکثر کیفیت برنامه خود مطمئن باشید زیرا این کیفیت است که کاربر را به سوی خود می کشد.
حال در این بین تم های اندروید نسبت به کلیه برنامه های دیگر از اهمیت بیشتری برخوردار هستند چون کاربر بیشترین تماس را با انان دارد و دائم جلوی چشمش است پس تم شما باید خیره کننده باشد و در عین حال خسته کننده و ازار دهنده نباشید(سعی کنید از رنگ های متنوع استفاده کنید و از رنگ هایی که چشم را اذیت می کند مانند قرمز زیاد استفاده نکنید)
کیفیت عکس ها و رنگ ها در تم شما باید فوق العاده باشد و از مات بودن به دور باشد و اینجاست که نرم افزار هایی بر سرکار می ایند که یکی از مهمترین انها فتوشاب است که بدون ان اصلا ساخت تم ممکن نیست.
2.قیمت
قیمت یک برنامه یکی دیگر از جنبه هایی است که کاربر برنامه را با ان می سنجد.نکته مهم اینجاست که تم ها نسبت به دیگر برنامه ها اهمیت قیمتی پایین تری دارند پس نباید انتظار داشته باشید که تم خود را هم ارز دیگر برنامه ها وارد بازار کنید بلکه قیمت انان باید حداقل نصف دیگر برنامه ها باشد اما نگران فروش ان نباشید چون باقیمت کم کاربران بیشتری از تم شما استفاده خواهند کردم
(من برنامه نویسانی میشناسم که با ارائه تم به قیمت پایین حدود چند میلیون فروش داشته اند)
3.خلاقیت
ساختن یک تم بیشتر از هر چیز به خلاقیت خود فرد بستگی دارد پس باید تم خود را با ایده های خلاق ذهن خود بسازید
4.زمان انتشار
اگر به سایت بازار رفته باشید متوجه خواهید شد که دانلود برنامه ممکن نمی باشد و این تنها از طریق برنامه بازار صورت میگیرد(پیشنهاد میکنم برنامه بازار را دانلود کنید و روی دستگاه خود یاyou waveاز ان استفاده کنید)برنامه بازار دارای چند کادر می باشد که یکی از انان مربوط به برنامه های ایرانی تازه می باشد که همیشه تنها شش برنامه در این کادر وجود دارد و طبق تجربه های خودم این برنامه ها حداکثر تا یک روز!در این کادر می مانند و بعد از ان برنامه های جدیدی جای انان را میگیرند(طبق مشاهدات خودم سرعت ورود برنامه های ایرانی به بازار از سرعت ورود برنامه های خارجی بیشتر است!!!) و بعد از ان واردقسمت تازه ها میشوند وبه مرور زمان اینقدر دور میشوند که از قسمت تازه ها هم خارج میشوند برای مثال اگر کسی بعد از یک هفته به سراغ بازار بیاید دیگر برنامه شمارا نخواهد دید پس اینجا بحث زمان انتشار به میان می اید که بهترین زمان تابستان,ایام تعطیل(مانند عید)و روز های پنجشنبه  است.

دقت کنید که اگر برنامه شما فروش زیادی داشته باشد کادری دیگر در بازار وجود دارد به نام پرفروش های هفته که با قرار گرفتن برنامه شما دران قسمت دیگر باید گفت که به هدف خود رسیده اید پس به نکاتی که گفتم توجه کنید.

امیدوارم مطالبی که در موضوع تم و طریقه ساخت ان بیان کردم کامل بوده و مفید واقع شود و جای شکی را برای شما عزیزان باقی نگذاشته باشد
موفق باشید

پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، bigbang ، matrix ، saji-fun!

چرا سایت gothame.3g.cn نمیاد ویا سرعتش کم است
پاسخ

(۱۳۹۴/۰۴/۰۶, ۰۶:۳۱ ب.ظ)'hossein__saeedi' نوشته: چرا سایت gothame.3g.cn نمیاد و یا سرعتش کم است

سلام.
اینگونه سایت ها را با ((عاج فیل شکن)) باز کنید، احتمالا به درستی نمایش داده می شوند.

bookbook 
لطفا برای درج کد، از دکمه مخصوص درج کد در ادیتور انجمن استفاده کنید.
در مورد برنامه نویسی، مدیران تنها راهنمایی می کنند و نوشتن برنامه نهایی، به عهده کاربران می باشد (اینجا محلی برای یادگیری است، نه سفارش کدنویسی).
کاربران باید ابتدا خود به خطایابی برنامه بپردازند، نه اینکه به محض دیدن خطا، کدها را در انجمن، copy و paste کرده و از مدیران انتظار بررسی داشته باشند.
پاسخ
 سپاس شده توسط hossein__saeedi ، شماره مجازی امارات

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان