انجمن سایت کلیدستانروش توليد و كاربردي تازه براي الماسزمان کنونی: ۱۳۹۷/۰۳/۰۵، ۰۸:۰۸ ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: admin
آخرین ارسال: admin
پاسخ 1
بازدید 2229

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روش توليد و كاربردي تازه براي الماس

روش توليد و كاربردي تازه براي الماس

#1
امروزه ديگر آنچنان كه شيميدان ها مي پنداشتند تهيه الماس كار دشواري به نظر نمي رسد. روشي كه به تازگي جهت توليد ساده و ارزان الماس به كار گرفته شده مي تواند در آينده به روشي صنعتي با كاربردي گسترده جهت پوشاندن مواد با الماس بينجامد. در اين فرايند الماس به شكل جواهر و با قيمت بالا توليد نمي شود چنان كه قطر بلورهاي الماسي كه از اين روش به دست مي آيد بيش از 5 نانو متر نيست. هزينه هاي توليد اين نوع الماس به اندازه اي چشمگير پايين است از اين رو از آن مي توان براي كاربردهايي همچون توليد بالشتك هاي ترمز خودروها بهره گرفت. در كنار اين روش دو فرايند ديگر نيز براي توليد الماس وجود دارد.


   

در اين فرايند ها در فشارهاي بسيار بالا يا در جريان پلاسماي پرانرژي سيلسيم از تركيب سيلسيم كربيد حذف مي شود. اما هزينه هر دو روش بسيار بالاست و تنها در مقياس هاي كوچك كاربرد دارند.

يوری گوگتسي از دانشگاه دركسل فيلادلفيا در فشار هواكره موفق به پياده سازي روش ياد شده براي توليد الماس در يك كوره شد. گروه پژوهشي او مخلوطي از گاز كلروهيدروژن را در دماي 1000 درجه سلسيوس از روي SiC گذراندند. هنگامي كه كلر با سيلسيم واكنش مي دهد. كربن به جا مانده به صورت بلورهايي در ابعاد نانو متر در شكل الماس و يا گرافيت و چند شكل غير معمول كربن ترتيب مي يابد كه از آن جمله مي توان به لوله هاي نانو، كربن هاي پيازي شكل و لونسدانيت كه شكلي كمياب از كربن با بلورهاي شش وجهي است اشاره كرد. گفتني است كه اين شكل كمياب به طور طبيعي تنها در محل برخورد شهاب سنگ ها با زمين ايجاد ميشود.

لايه نازك بلورهاي كربن كه به اين ترتيب تشكيل مي شود پوششي سخت شبيه به الماس است و ساختار غير معمول آن ويژگي هاي خاصي به آن داده است. اين ماده جاذب رطوبت و رساناي جريان الكتريسيته است.

به هرحال در پي توليد اين نوع الماس، دايتر گروئن از آزمايشگاه بين المللي آرگون در ايالت الينويز بر اين باور پا فشاري مي كند كه اين ماده نمي تواند به درستي خواص مكانيكي خود را حفظ كند. او مي گويد: ((پيوند ميان بلورهاي ريز نمي تواند به اندازه كافي براي كاربردهاي ياد شده محكم باشد.))

او همچنين بر اين باور است كه اين فرايند بسيار محدود است زيرا تنها مي توان آن را روي سيلسيم كربيد پياده كرد.

منبع :
http://ansoyeshimi.blogfa.com/post-25.aspx
bookbook 
لطفا برای درج کد، از دکمه مخصوص درج کد در ادیتور انجمن استفاده کنید.
در مورد برنامه نویسی، مدیران تنها راهنمایی می کنند و نوشتن برنامه نهایی، به عهده کاربران می باشد (اینجا محلی برای یادگیری است، نه سفارش کدنویسی).
کاربران باید ابتدا خود به خطایابی برنامه بپردازند، نه اینکه به محض دیدن خطا، کدها را در انجمن، copy و paste کرده و از مدیران انتظار بررسی داشته باشند.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان