انجمن سایت کلیدستان

رتبه موضوع:
  • 3 رای - 2 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تعقیب هدف در تصاویر پشت سر هم

سلام..
چه طور می تونم برنامه ای بنویسم که اول یک عکس را بگیره بعد یه هدفی در عکس مشخص کنم و آن هدف را تعقیب کنه.
میخوام ویژگی رنگ و لبه را در هدفم بیابم و با اون ویژگی تعقیب کنه.
البته اون عکس باید رشته ای از تصویر باشه که وقتی در اولین تصویر هدف را معلوم کرد در بقیه تصویر ها آن هدف را ردیابی کند.
خواهش میکنم راهنماییم کنید....

(( خیلی ممنونم از این که نرم افزار متلب رو آموزش دادید.
این سایت خیلی کمکم کرد.
واقعا عالیه.......................))
پاسخ

سلام .
با تشکر از لطف شما . به امید خدا ، سعی می شود که مطالب سایت کلیدستان روز به روز بهتر شود .
در مورد تشخیص هدف در تصویر ، مطالب وسیع و زیادی وجود دارد . توصیه من این است که اگر می خواهید به صورت حرفه ای در این زمینه کار کنید و برایتان اهمیت زیادی دارد ، به سراغ یک مقاله خوب در این زمینه بروید که الگوریتم شناسایی را به طور کامل شرح داده باشد .
روش ها و فرمول بندی ها زیاد است و اینکه بخواهید کدام را انتخاب کنید به این بستگی دارد که تا چه حد سیستم مورد نظرتان پیچیده باشد .
اگر در مورد کدنویسی به مشکلی برخورد کردید می توانید در اینجا مطرح کنید اما برای ارائه الگوریتم شناسایی ، گاهی اوقات ((راهنمایی کردن)) می تواند تبدیل به ((گمراه کردن)) شود و من خودم این تجربه را دارم که فردی در زمینه ای راهنماییم کرد و پس از کدنویسی فراوان متوجه شدم که الگوریتم شناسایی وی برای مسئله های دیگر خوب است اما برای مسئله من جواب نمی دهد . در واقع این ها همه تجربه است . بنابراین توصیه می کنم که خودتان الگوریتم شناسایی را در میان مقالات مختلف انتخاب کنید .
bookbook 
لطفا برای درج کد، از دکمه مخصوص درج کد در ادیتور انجمن استفاده کنید.
در مورد برنامه نویسی، مدیران تنها راهنمایی می کنند و نوشتن برنامه نهایی، به عهده کاربران می باشد (اینجا محلی برای یادگیری است، نه سفارش کدنویسی).
کاربران باید ابتدا خود به خطایابی برنامه بپردازند، نه اینکه به محض دیدن خطا، کدها را در انجمن، copy و paste کرده و از مدیران انتظار بررسی داشته باشند.
پاسخ

سلام آقای مهندس خیلی ممنونم که جواب من را دادید...
من مقالات زیادی ذر این زمینه مطالعه کردم مشکل من شروع برای کد زدن است.. نمیدانم چه طور شروع کنم..
لطفا اگر نمونه کدی از موضوعی که براتون توضیح دادم یا نزدیک به آن ، را برایم خواهشن بگذارید یا توضیحی دهید خیلی ممنون میشوم..
من خیلی به کمکتون احتیاج دارم...
باز هم ممنونم که جواب من را دادید...
پاسخ

خوب ابتدا باید دنباله تصاویر را در یک ماتریس چند بعدی تعریف کنیم . دو آرگومان اول ماتریس مختصات x و y هر تصویر خواهد بود . یعنی مختصات (x,y) .
وجود آرگومان بعدی به این بستگی دارد که تصویر به چه صورت تعریف شده باشد . مثلا برای تصویر سیاه و سفید ، برای هر پیکسل که با همان مختصات (x,y) تعریف شده ، تنها یک عدد وجود دارد بنابراین نیازی به تعریف آرگومان سوم به صورت (x,y,z) نیست .
اما اگر تصویر رنگی باشد و از شیوه تعیین رنگ RGB استفاده شده باشد ، آنگاه برای هر پیکسل ، 3 عدد خواهیم داشت . بنابراین برای ابعاد ماتریس ، باید آرگومان سوم را برابر 3 تعریف کنیم . یعنی z می تواند 1 و 2 و 3 باشد که هر کدام آن یک عدد از سه عدد مربوط به رنگ پیکسل (x,y) است .
آرگومان چهارم نیز مربوط به دنباله تصاویر است که در آنها باید هدف دنبال شود .
بنابراین به عنوان اگر تعداد 50 تصویر رنگی متوالی داشته باشیم که هر تصویر از آنها دارای 200 پیکسل در جهت x و 100 پیکسل در جهت y باشد ، آنگاه ماتریس چند بعدی با اندازه (200,100,3,50) خواهیم داشت .
ابتدا ماتریس را با دستور zeros ، با عناصر صفر می سازیم (در سرعت برنامه اثر زیادی دارد) سپس تصاویر را در متلب load می کنیم و آنها را در ماتریس مذکور قرار می دهیم .
تا اینجا در واقع اطلاعات را مرتب سازی کردیم تا مرحله پردازش تصویر شروع شود . در واقع شروع برنامه نویسی ، همان ساخت اطلاعات اولیه و آگاهی یافتن از نحوه تعیین رنگ هر پیکسل تصویر با اعداد مختلف است .
bookbook 
لطفا برای درج کد، از دکمه مخصوص درج کد در ادیتور انجمن استفاده کنید.
در مورد برنامه نویسی، مدیران تنها راهنمایی می کنند و نوشتن برنامه نهایی، به عهده کاربران می باشد (اینجا محلی برای یادگیری است، نه سفارش کدنویسی).
کاربران باید ابتدا خود به خطایابی برنامه بپردازند، نه اینکه به محض دیدن خطا، کدها را در انجمن، copy و paste کرده و از مدیران انتظار بررسی داشته باشند.
پاسخ
 سپاس شده توسط شماره مجازی امارات ، تلگرام ضد فیلتر 2023

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان