انجمن سایت کلیدستان

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نوشتن متن ترکیبی فارسی و فرمولهای ریاضی و فیزیک (در اندروید)

ضمن تقدیم سلام به همه دوستان عزیز خصوصا استاد گلمکانی

چجوری میتونم  یه متن آموزشی ریاضی  رو که شامل توضیحات فارسی و فرمولهای ریاضی هستش رو تو صفحه (activity ) نشون بدم ضمنا متن ها طولانی اند (بهترین راه  و پیشنهاد شما که تاثیر بدی در سرعت اجرای برنامه نداشته باشه چی هستش؟)
پاسخ

سلام
من خودم تاحالا چنین کاری رو انجام ندادم ولی تا جایی که بلدم بنظرم باید از دیتا بیس کمک گرفت یعنی فرمول ها رو بصورت جدا نوشته، در دیتا بیس قرار داده، و در صورت نیاز تو برنامه تون ازش استفاده کنید.
فهمیدن بهتر از دانستن است.
پاسخ
 سپاس شده توسط arsalan132

من برنامه ای که برای شب های قدر ساخته بودم همین مشکل رو داشتم و امدم برای قسمت های عربی  ازTextView جدا استفاده کردم و رنگ بکگراندش تغییر دادم که از متن فارسی جدا بشه
پیشنها من این فرمول های ریاضی که باعث بهم ریختن متن میشه رو در R.String ذخیره کن و برای هر فرمول TextView مجزا از متن انتخاب کن

پاسخ
 سپاس شده توسط arsalan132

ضمن تشکر از دوست عزیزم بابت راهنماییتون.
من میتونم فرمولها رو بصورت تصویر دربیارم و بصورت ایمیج ویو  استفاده کنم   ولی دیگه اجبارا باید بگراند سفید بزارم برا کل متن
اگه کسی راه بهتری بلده لطفا ارائه بده  ممنون از محبتتون
پاسخ

سلام.
به نظر بنده، استفاده از کد HTML و نمایش اجرای آن در WebView ، بهترین و ساده ترین راه حل است (کلید شماره 226). شما می توانید محتوای هر مبحث آموزشی را در یک فایل html ذخیره کرده و با قرار دادن آن در پروژه اندروید (پوشه assets)، آن را در یک WebView تمام صفحه و بدون حاشیه (margin) به کاربر نمایش بدهید. در این مورد، کلید شماره 2633 را بخوانید.
چون روش های زیادی برای نمایش فرمول های ریاضی در محتوای وب سایت (کد HTML) وجود دارد و بنابراین، دارای انتخاب های زیادی هم برای نوع نمایش فرمول ها و همچنین متنهای توضیح آنها خواهیم بود.
خود بنده در سایت کلیدستان از  mathjax برای نمایش فرمول های ریاضی استفاده می کنم :

کلید شماره 483

که از javascript بهره می برد. پس در WebView ، باید حتما اجرای javascript فعال باشد. یعنی برای WebView ، مشخصه زیر نوشته شده باشد :

کد پی‌اچ‌پی:
webView.getSettings().setJavaScriptEnabled(true); 

برای استفاده از mathjax ، توصیه می کنم ابتدا یک متن کوچک (به همراه فرمول ریاضی) را در مرورگر اینترنت خود تست کنید تا کار با آن را یاد بگیرید. بعد باید فایل های کتابخانه mathjax را در محل مناسبی از پوشه assets قرار بدهید تا موقعیت نسبی آن، نسبت به فایل html حفظ شود. بعد برنامه اندروید را اجرا کرده و نتیجه را تست کنید (من خودم تاکنون آن را تست نکردم، ولی نباید مشکلی به وجود بیاید).
حجم فایل های کتابخانه mathjax زیاد است (منظورم در مقایسه با حجم برنامه های اندروید می باشد)، اما بیشتر آن مربوط به فونت های مختلف و سایر امکانات می باشد و احتمالا با حذف بخش های غیر لازم، می توانید حجم آن را تا حد زیادی کاهش دهید (الآن یک نگاهی به پوشه آن انداختم، من با حجم 13.5 مگابایت در حال استفاده از آن هستم، البته یادم نیست که حجم اصلی آن است یا قبلا فایل های اضافی را حذف کرده ام، ولی در حال حاضر، با این حجم به درستی کار می کند). یا اینکه اصلا از یک کتابخانه دیگر که دارای حجم مناسب تری است، استفاده کنید (کتابخانه برای نمایش فرمول های ریاضی در صفحه HTML).
bookbook 
لطفا برای درج کد، از دکمه مخصوص درج کد در ادیتور انجمن استفاده کنید.
در مورد برنامه نویسی، مدیران تنها راهنمایی می کنند و نوشتن برنامه نهایی، به عهده کاربران می باشد (اینجا محلی برای یادگیری است، نه سفارش کدنویسی).
کاربران باید ابتدا خود به خطایابی برنامه بپردازند، نه اینکه به محض دیدن خطا، کدها را در انجمن، copy و paste کرده و از مدیران انتظار بررسی داشته باشند.
پاسخ
 سپاس شده توسط arsalan132

متشکرم استاد  سلامت باشین  میرم  تمرین کنم
پاسخ
 سپاس شده توسط admin ، شماره مجازی امارات ، تلگرام ضد فیلتر 2023

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان